Vlády európskych krajín sa s rastúcimi cenami energií a plynu vyrovnávajú rôzne. Čoraz častejšie sa hovorí o zastropovaní cien, ako o najlepšom možnom riešení. Ozývajú sa však aj kritické hlasy, ako napríklad David Kučera, výkonný riaditeľ pražskej energetickej burzy PXE, ktorý upozorňuje dokonca až na riziko black outu. Z iného pohľadu je voči krokom slovenskej vlády smerom k zastropovaniu cien kritický aj analytik Ján Košč, ktorý zas upozorňuje, že ak sa ceny nezastropujú aj pre podniky, spotrebiteľov to dobehne vo vyšších cenách komodít.
Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.
11. 06. 2025VIAC →
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek