Gravitačné skladovanie energie by mohlo byť využité aj v Českej republike

SAPI
27. 09. 2022V Číne bola schválená výstavba prvého komerčného projektu gravitačného skladovania energie za spoluúčasti čínskych, amerických a švajčiarskych energetických spoločností. Projekt s kapacitou 100 MWh má slúžiť najmä pre vyrovnávanie čínskej energetickej siete. Využitie gravitačného skladovania energie sa pritom skúma aj v českom Ostravsku. Britská spoločnosť Gravitricity, ktorá už minulý rok úspešne vyskúšala svoj prototyp, v rámci výberu možných lokalít pre komerčné využitie technológie skúmala desiatky uzavretých baní v Česku aj Poľsku. Zjavný záujem pritom prejavuje o Důl Staříč, kde by sa mohlo vystavať úložisko s kapacitou 2 MWh s možnosťou rozšírenia na 25 MWh. Projekt v Českej republike navyše podporuje aj Európska únia a má prisľúbenú podporu Európskej investičnej banky.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek