Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

SAPI
13. 06. 2024O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022. Aktuálna kapacita batérií sa pohybuje okolo 36 GWh, pričom najväčší, až 63 percentný podiel má rezidenčný sektor. SolarPower Europe očakáva, že rastúci trend bude pokračovať aj naďalej, i keď už pomalším tempom, najmä z dôvodu postupne utlmujúcej sa energetickej krízy, ktorá doteraz domácnosti motivovala k zabezpečeniu si čo najväčšej energetickej nezávislosti. Vedúcu úlohu by v dohľadnej dobe mohli prebrať veľké batériové systémy - tie si však podľa organizácie vyžadujú aj určitú mieru politickej podpory a úpravu trhu s elektrinou tak, aby sa umožnilo ich plnohodnotné využitie.


Komentáre

Súvisiace

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

 

Slovenské elektrárne investujú do novej fotovoltiky a batériových úložísk

S odstavením uhoľných elektrární v Novákoch a Vojanoch sa spoločnosti Slovenské elektrárne otvorila možnosť investícií do zelených energetických zdrojov a technológií, ktorú sa rozhodla naplno využiť.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek