Európsky deň solárnej energie pripomína dôležitosť slnka

SAPI
20. 06. 2024TLAČOVÁ SPRÁVA

20. jún 2024

   

Európsky deň solárnej energie pripomína dôležitosť slnka

Letný slnovrat oslavuje severná pologuľa dňa 21. júna, ako najdlhší deň v roku. Nie je náhoda, že deň, kedy svieti slnko najdlhšie sa stal aj dňom, kedy oslavujeme European Solar Day a pripomíname si silu slnka a jeho význam pri transformácii energetiky. Európsky deň solárnej energie je iniciatíva, za ktorou stojí SolarPower Europe, pričom cieľom je spojiť občanov, podniky a politikov, aby spoločne poukázali na výhody solárnej energie a podporovali spoločné opatrenia pre udržateľnú a odolnú budúcnosť.

 Tento rok sa Európsky deň slnečnej energie zameriava na vzdelávanie pre každého. Orientovať sa vo svete, ktorý prechádza rýchlymi zmenami, si vyžaduje vedomosti a nástroje, ktoré nám umožnia využiť nekonečný potenciál solárnej energie a zabezpečiť si zelenšiu budúcnosť. Vzdelávanie nám pomôže prelomiť bariéry a zabezpečiť rovnaký prístup k vedomostiam, čo vyústi k slobodnejšiemu rozhodovaniu o našej spoločnej budúcnosti.
 

Slovensko môže byť teoreticky poháňané len energiou zo slnka

Vďaka Slnku existuje na Zemi život v podobe, v akej ho poznáme. Slnečné lúče dopadajú prakticky všade na povrch našej planéty a výnimkou nie je ani Slovenská republika. „Ak by sme sa rozhodli využiť potenciál striech pre fotovoltiku, vedeli by sme teoreticky inštalovať výkon až 37 GW a ročne vyrobiť až 35 TWh elektriny a pokryť celú ročnú spotrebu elektrickej energie na Slovensku,“ približuje Marian Maraffko, projektový manažér SAPI - Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky. „Samozrejme hovoríme o teoretickom potenciáli, no ak by sa nám z neho podarilo naplniť čo i len 20%, postačilo by to na splnenie slovenských dekarbonizačných cieľov. A to sme stále len v segmente budov,“ zdôrazňuje Maraffko.

Okrem budov vieme podľa Maraffka využiť aj pozemné fotovoltické elektrárne (komerčné zdroje) alebo viaceré novinky, ako napríklad agrovoltiku. „Plodiny potrebujú na svoj rast slnečné lúče, fotovoltika im však v tomto nijako výrazne nebráni. Práve naopak, vie ich ochrániť pred extrémnym vplyvom počasia a súčasne podporiť biodiverzitu tým, že poskytuje tieň a ochranu.“

 

Konečne začíname rozvíjať solárne zdroje

Slovensko v rozvoji slnečnej energetiky dlhodobo zaostáva. Príčinou bol 7 rokov trvajúci stop-stav, kedy sa nové zdroje prakticky vôbec nepripájali. Výraznejší pozitívny trend priniesol až rok 2023, kedy inštalovaný výkon fotovoltiky vzrástol až o 266,9 MW a pribudlo 21 307 nových fotovoltických zdrojov.

„Slnečnú energiu sa v roku 2023 rozhodli využívať najmä domácnosti, ktorých podiel na nových nainštalovaných fotovoltických zdrojoch predstavoval až 92%. Výrazne prispeli aj k minuloročnému prírastku inštalovanej kapacity, kde malé zdroje v rodinných domoch tvorili až 52% novej kapacity tvoria,“ približuje Veronika Galeková, členka výkonného výboru SAPI.

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

 

Komentáre

Súvisiace

V Európskej únii má tento rok výroba elektriny z veterných a fotovoltických elektrární prekročiť výrobu z fosílnych palív

Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.

22. 07. 2024VIAC

 

Európske reformy trhu s elektrinou meškajú, Slovensko je jedno z mnohých previnilcov

Hoci bol európsky balík Čistá energia pre všetkých Európanov prijatý už v roku 2019, dodnes nebol plne implementovaný vo väčšine krajín EÚ. Až 21 krajín EÚ, vrátane Slovenska, je predmetom právnych konaní za nesplnenie týchto povinností.

03. 07. 2024VIAC

 

Vízia najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu - silnejšia ekonomika, slabšie environmentálne ciele

Dohoda zeleného rastu - taký symbolický názov by mohla podľa dokumentu s prioritami Európskej ľudovej strany niesť revidovaná Európska zelená dohoda. Konzervatívci navrhujú hlbšie zameranie sa na ekonomiku a energetickú bezpečnosť, argumentujúc, že súčasné prísne environmentálne regulácie môžu brzdiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť na globálnom trhu.

03. 07. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek