Drevo v energetike: Akú perspektívu má biomasa vo výrobe tepla?

SAPI
20. 09. 2022Biomasa je ako obnoviteľný zdroj často predmetom diskusií. Do pozornosti sa dostala po skokovom zvýšení slovenského podielu OZE na domácej spotrebe z roku 2019. SAPI už vtedy upozorňovalo na potrebu prehodnotenia podmienok udržateľnosti tohto zdroja. Energetická kríza však zamiešava karty a lesníci tvrdia, že biomasa môže pokryť až 16% spotreby plynu. Diskutovať o tom, ale aj o množstve palivového dreva a štiepky, ktoré dokážu poskytnúť lesy, či legislatívnych zmenách budú v panelovej diskusii energie-portal.sk Tibor Jančok (generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR), Annamária Tóthová, (advokátka z kancelárie Eversheds Sutherland), Ivan Ďuďák (generálny riaditeľ spoločnosti Národná energetická) a Pavol Fitko (člen predstavenstva spoločnosti Ecostart). Diskusia prebehne v Kafe Scherz na Palisádoch 27, v stredu 28. septembra 2022 od 17:00 hod. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce efektívnejšie využitie drevnej biomasy v energetike

Rezort pôdohospodárstva predstavil návrh Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky pre obdobie rokov 2025 – 2030, v ktorom sa dotýka aj otázky využitia drevnej biomasy pri výrobe elektriny a tepla.

14. 03. 2024VIAC

 

ZMOS upozornil na problém obcí kúriacich biomasou

Združenie miest a obcí Slovenska upozornilo na problém, ktorému aktuálne čelí cca 500 slovenských obcí, ktoré nie sú plynofikované a prešli na OZE, predovšetkým biomasu.

01. 02. 2023VIAC

 

SBA: Energetické plodiny nezaberajú pôdu iným plodinám

Pestovanie energetických plodín nie je, podľa Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA), na úkor produkcie slovenských potravín. Čoraz častejšie sa totiž objavujú hlasy, že pestovanie kukuričnej siláže je na úkor iných plodín, vrátane krmiva pre hospodárske zvieratá.

16. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek