Česká spoločnosť vyvíja inovatívne tepelné čerpadlo, bude umiestnené aj v centre Prahy

SAPI
30. 05. 2024















Tepelné čerpadlá a ich potenciál pre dekarbonizáciu tepelnej energetiky sú v súčasnosti veľkou témou - aj preto sa neustále hľadajú nové inovatívne riešenia, ktoré by ich potenciál ešte navýšili. Obdobne sa k tomu postavila aj česká spoločnosť JN Infra, ktorej zariadenie ComPon má byť využiteľné aj na riekach v centrách miest. Pilotný projekt v pražskom Smíchově je pritom už dnes vo fáze povoľovania a jeho sprevádzkovanie sa plánuje už na budúci rok. Vzhľadom na možnosť umiestnenia priamo v meste sa tak minimalizuje vzdialenosť zariadenia od už existujúcich sústav CZT - spoločnosť však počíta aj s využitím zariadení zo strany vznikajúcich energetických komunít. Keďže sa pri odbere tepla riečna voda neprečerpáva, nefiltruje ani neodoberá, ide o elegantné a podľa spoločnosti aj ekonomicky dostupné plug&play riešenie. My bude ďalej sledovať, ako sa ho podarí v praxi využiť - nielen v Prahe a vo zvyšku Česka, ale napríklad aj v Nemecku, kde sa tiež plánuje využitie ComPon-ov.

Komentáre

Súvisiace

Predstavenie akčného plánu na podporu tepelných čerpadiel sa odkladá

Hoci Európska komisia pôvodne plánovala predstaviť akčný plán pre tepelné čerpadlá ešte koncom roka 2023, tento zámer sa nakoniec odkladá.

04. 01. 2024VIAC

 

Rok 2022 bol v Európe úspešný aj pre tepelné čerpadlá

V priebehu minulého roku nezaznamenali rekordný nárast iba OZE pre výrobu elektriny, ale aj zariadenia vyrábajúce tepelnú energiu. Podľa správy, ktorú vydala European Heat Pump Association, sa v rámci EÚ predali až 3 milióny tepelných čerpadiel – až o 38% viac, než sa predalo v roku 2021.

22. 02. 2023VIAC

 

Tepelné čerpadlá sa budú vyrábať aj na Slovensku

O tom, že tepelné čerpadlá sú súčasťou vykurovania budúcnosti dnes už hádam nik nepochybuje. Technológia sa za ostatné roky výrazne zefektívnila a na trh naďalej prichádzajú nové a nové riešenia prinášajúce lepšie vlastnosti tepelným čerpadlám.

13. 07. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek