Batérie v miliónoch – rok 2022 zaznamenal rekordný rast vo využívaní batériových energetických úložísk

SAPI
15. 12. 2022Podľa poslednej analýzy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, má dnes vyše milióna európskych domácností nainštalované batériové úložisko. Iba za tento rok malo pribudnúť viac ako 350-tisíc nových inštalácií, čo predstavuje nárast o približne 4 GWh inštalovanej kapacity. Najväčší príspevok malo Nemecko, ktorého inštalácie tvoria viac než polovicu tohto nárastu.

 Náhly nárast ceny elektriny mal nepochybný vplyv na tento rekordný rozvoj využitia batériových úložísk. Ak však bude tento trend pokračovať, tak sa môže do roku 2026 ich počet ešte strojnásobiť. Batériové úložiská predstavujú excelentnú doplnkovú technológiu pre obnoviteľné zdroje a môžu spoľahlivo pokryť možné výpadky alebo spotrebu počas peak hours – v SAPI preto tento rozvoj vítame a prikláňame sa k názoru, že by ho mala EÚ využiť a predstaviť ambiciózne plány pre energetické úložiská.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek