Batérie v miliónoch – rok 2022 zaznamenal rekordný rast vo využívaní batériových energetických úložísk

SAPI
15. 12. 2022Podľa poslednej analýzy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, má dnes vyše milióna európskych domácností nainštalované batériové úložisko. Iba za tento rok malo pribudnúť viac ako 350-tisíc nových inštalácií, čo predstavuje nárast o približne 4 GWh inštalovanej kapacity. Najväčší príspevok malo Nemecko, ktorého inštalácie tvoria viac než polovicu tohto nárastu.

 Náhly nárast ceny elektriny mal nepochybný vplyv na tento rekordný rozvoj využitia batériových úložísk. Ak však bude tento trend pokračovať, tak sa môže do roku 2026 ich počet ešte strojnásobiť. Batériové úložiská predstavujú excelentnú doplnkovú technológiu pre obnoviteľné zdroje a môžu spoľahlivo pokryť možné výpadky alebo spotrebu počas peak hours – v SAPI preto tento rozvoj vítame a prikláňame sa k názoru, že by ho mala EÚ využiť a predstaviť ambiciózne plány pre energetické úložiská.

Komentáre

Súvisiace

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

 

Soľ nad zlato už aj v energetike

Ako narastá potreba nových obnoviteľných zdrojov, tak narastá aj nutnosť výskumu nových energetických úložísk. Aj preto sa niekedy objaví technológia, ktorá využíva prekvapivý princíp ukladania energie.

16. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek