Batérie v miliónoch – rok 2022 zaznamenal rekordný rast vo využívaní batériových energetických úložísk

SAPI
15. 12. 2022Podľa poslednej analýzy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, má dnes vyše milióna európskych domácností nainštalované batériové úložisko. Iba za tento rok malo pribudnúť viac ako 350-tisíc nových inštalácií, čo predstavuje nárast o približne 4 GWh inštalovanej kapacity. Najväčší príspevok malo Nemecko, ktorého inštalácie tvoria viac než polovicu tohto nárastu.

 Náhly nárast ceny elektriny mal nepochybný vplyv na tento rekordný rozvoj využitia batériových úložísk. Ak však bude tento trend pokračovať, tak sa môže do roku 2026 ich počet ešte strojnásobiť. Batériové úložiská predstavujú excelentnú doplnkovú technológiu pre obnoviteľné zdroje a môžu spoľahlivo pokryť možné výpadky alebo spotrebu počas peak hours – v SAPI preto tento rozvoj vítame a prikláňame sa k názoru, že by ho mala EÚ využiť a predstaviť ambiciózne plány pre energetické úložiská.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek