Analýza IEA predpokladá masívny nárast OZE

SAPI
15. 12. 2022najnovšej analýze od Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa predpokladá, by sa OZE mohli v roku 2025 stať primárnym zdrojom elektriny. Kým využitie jadra, uhlia a zemného plynu by malo postupne klesať, od OZE sa očakáva do roku 2027 nárast až o 2400 GW inštalovanej kapacity. Hlavnú úlohu tu má zohrať solárna a veterná energia. Stále však existujú prekážky, ktoré musíme prekonať, ak sa chceme k tomuto cieľu dostať. 

Spomenuté sú napríklad dlhé schvaľovacie procesy s ohľadom na veternú energiu alebo nedostatočne rozvinutá distribučná sieť. Analýza sa špecificky pozerá aj na nedávno prijaté zdaňovanie z nadmerných príjmov, a hoci uznáva myšlienku, s ktorou bolo prijaté, tak varuje, že by takéto väčšie zásahy do trhu mohli rozvoj OZE zásadne spomaliť. K tomuto riziku sme sa vyjadrili aj v SAPI. Napriek tomu však veríme, že bude táto analýza čo najbližšia realite a skutočne budeme svedkami takéhoto nárastu OZE nielen v EÚ, ale na celom svete.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek