Analýza IEA predpokladá masívny nárast OZE

SAPI
15. 12. 2022najnovšej analýze od Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa predpokladá, by sa OZE mohli v roku 2025 stať primárnym zdrojom elektriny. Kým využitie jadra, uhlia a zemného plynu by malo postupne klesať, od OZE sa očakáva do roku 2027 nárast až o 2400 GW inštalovanej kapacity. Hlavnú úlohu tu má zohrať solárna a veterná energia. Stále však existujú prekážky, ktoré musíme prekonať, ak sa chceme k tomuto cieľu dostať. 

Spomenuté sú napríklad dlhé schvaľovacie procesy s ohľadom na veternú energiu alebo nedostatočne rozvinutá distribučná sieť. Analýza sa špecificky pozerá aj na nedávno prijaté zdaňovanie z nadmerných príjmov, a hoci uznáva myšlienku, s ktorou bolo prijaté, tak varuje, že by takéto väčšie zásahy do trhu mohli rozvoj OZE zásadne spomaliť. K tomuto riziku sme sa vyjadrili aj v SAPI. Napriek tomu však veríme, že bude táto analýza čo najbližšia realite a skutočne budeme svedkami takéhoto nárastu OZE nielen v EÚ, ale na celom svete.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek