V najnovšej analýze od Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa predpokladá, by sa OZE mohli v roku 2025 stať primárnym zdrojom elektriny. Kým využitie jadra, uhlia a zemného plynu by malo postupne klesať, od OZE sa očakáva do roku 2027 nárast až o 2400 GW inštalovanej kapacity. Hlavnú úlohu tu má zohrať solárna a veterná energia. Stále však existujú prekážky, ktoré musíme prekonať, ak sa chceme k tomuto cieľu dostať.
Spomenuté sú napríklad dlhé schvaľovacie procesy s ohľadom na veternú energiu alebo nedostatočne rozvinutá distribučná sieť. Analýza sa špecificky pozerá aj na nedávno prijaté zdaňovanie z nadmerných príjmov, a hoci uznáva myšlienku, s ktorou bolo prijaté, tak varuje, že by takéto väčšie zásahy do trhu mohli rozvoj OZE zásadne spomaliť. K tomuto riziku sme sa vyjadrili aj v SAPI. Napriek tomu však veríme, že bude táto analýza čo najbližšia realite a skutočne budeme svedkami takéhoto nárastu OZE nielen v EÚ, ale na celom svete.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek