Analýza IEA predpokladá masívny nárast OZE

SAPI
15. 12. 2022najnovšej analýze od Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa predpokladá, by sa OZE mohli v roku 2025 stať primárnym zdrojom elektriny. Kým využitie jadra, uhlia a zemného plynu by malo postupne klesať, od OZE sa očakáva do roku 2027 nárast až o 2400 GW inštalovanej kapacity. Hlavnú úlohu tu má zohrať solárna a veterná energia. Stále však existujú prekážky, ktoré musíme prekonať, ak sa chceme k tomuto cieľu dostať. 

Spomenuté sú napríklad dlhé schvaľovacie procesy s ohľadom na veternú energiu alebo nedostatočne rozvinutá distribučná sieť. Analýza sa špecificky pozerá aj na nedávno prijaté zdaňovanie z nadmerných príjmov, a hoci uznáva myšlienku, s ktorou bolo prijaté, tak varuje, že by takéto väčšie zásahy do trhu mohli rozvoj OZE zásadne spomaliť. K tomuto riziku sme sa vyjadrili aj v SAPI. Napriek tomu však veríme, že bude táto analýza čo najbližšia realite a skutočne budeme svedkami takéhoto nárastu OZE nielen v EÚ, ale na celom svete.

Komentáre

Súvisiace

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

 

Až 7 krajín sveta pokrýva takmer celú spotrebu elektriny obnovteľnými zdrojmi

Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island.

09. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek