Ambicióznejšie ciele pre solárnu energiu v EÚ sa stávajú realitou

SAPI
09. 08. 2023



Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ. 

Oproti plánom z roku 2019 ide o navýšenie o 90 GW plánovanej inštalovanej kapacity. Treba však dodať, že úrovne ambícií jednotlivých členov EÚ nie sú rovnaké - kým niektoré štáty navýšili ciele o pár desiatok percent, Litva počíta až so 6-násobne vyššími cieľmi. Slovensko, žiaľ, podobné ambície nemá - v nedávno zverejnenom návrhu aktualizácie ostali ciele pre solárnu energiu bez zmeny a na úrovni 1200 MW do roku 2030.

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

 

Modernizácia prenosových sietí v EÚ neprebieha dostatočne rýchlo

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.

09. 08. 2023VIAC

 

Maďarsko finančne podporí zariadenia pre akumuláciu elektriny

Maďarsko dostalo od Európskej komisie zelenú v podpore nových zariadení na akumuláciu elektrickej energie. Časť eurofondov tak pôjde na dotácie projektov, ktoré môžu okrem tradičných batériových úložísk zahŕňať napríklad aj elektrolyzéry pre výrobu vodíka a iné technológie spadajúce do kategórie akumulácie.

28. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek