Ambicióznejšie ciele OZE sú stále reálne

SAPI
05. 01. 2022Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z  32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030. Vysoký nárast OZE bude z pohľadu vývoja cien na trhu veľkou výzvou. Extrémne cenové výkyvy môžu byť v budúcnosti častejšie podľa toho, ako bude zrovna svietiť slnko/fúkať vietor. Aj preto je dôležité využívať obdobia nízkej trhovej ceny elektriny na výrobu vodíka či uskladnenie energie vo forme batérií. Práve tieto opatrenia môžu v budúcnosti pôsobiť ako stabilizátor cien energií. Viac o predikcii vývoja cien sa dočítate TU.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek