Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z 32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030. Vysoký nárast OZE bude z pohľadu vývoja cien na trhu veľkou výzvou. Extrémne cenové výkyvy môžu byť v budúcnosti častejšie podľa toho, ako bude zrovna svietiť slnko/fúkať vietor. Aj preto je dôležité využívať obdobia nízkej trhovej ceny elektriny na výrobu vodíka či uskladnenie energie vo forme batérií. Práve tieto opatrenia môžu v budúcnosti pôsobiť ako stabilizátor cien energií. Viac o predikcii vývoja cien sa dočítate TU.
Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.
11. 06. 2025VIAC →
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek