Ambicióznejšie ciele OZE sú stále reálne

SAPI
05. 01. 2022



Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z  32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030. Vysoký nárast OZE bude z pohľadu vývoja cien na trhu veľkou výzvou. Extrémne cenové výkyvy môžu byť v budúcnosti častejšie podľa toho, ako bude zrovna svietiť slnko/fúkať vietor. Aj preto je dôležité využívať obdobia nízkej trhovej ceny elektriny na výrobu vodíka či uskladnenie energie vo forme batérií. Práve tieto opatrenia môžu v budúcnosti pôsobiť ako stabilizátor cien energií. Viac o predikcii vývoja cien sa dočítate TU.

Komentáre

Súvisiace

Projekt Zelená domácnostiam II má za sebou úspešný rok

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepším spôsobom, ako predísť ďalším energetickým krízam je rýchlejší prechod na OZE. Najjednoduchšie vedia na OZE prejsť domácnosti a uvedomuje si to aj Európska komisia.

05. 01. 2022VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

 

Dánska spoločnosť si chce prenajať Kurilské ostrovy na výrobu zeleného vodíka z veternej energie

Dánska spoločnosť Copenhagen Infrastructure Partners zvažuje prenájom celého ostrova Shumshu, ktorý je súčasťou Kurilských ostrovov, aby tu vyrábala zelený vodík, ktorý bude dodávať do Japonska.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek