30.05.2022
ÚVOD → AKTUALITY →Udalosti a podujatia
Budovy pre budúcnosť vás pozývajú na ďalší webinár už budúci pondelok.
Diskusia bude tento krát hlavne o riešeniach, ktorými vieme našu závislosť na ruskom plyne efektívne a rýchlo znížiť.
Vojenský konflikt na Ukrajine odhalil v plnej sile európsku závislosť na dovoze ruského plynu a ropy. Európska komisia predstavila plán REPower EU, ktorý kladie dôraz aj na úspory energie ako aj obnoviteľné zdroje energie.
Slovensko bude teraz formovať svoju pozíciu k návrhu Komisie. Platforma Budovy pre budúcnosť vyzvala premiéra Eduarda Hegera k tvorbe akčného plánu a pod výzvu sa podpísalo ďalších 22 subjektov. Signatári výzvy žiadajú Vládu SR, aby urýchlene začala pracovať na dvoch akčných plánoch – „Pripravení na zimu“, ktorý by riešil konkrétne zníženie dovozu ruského plynu do konca roku 2022 a „Nezávislí na ruskom plyne“, ktorý by riešil dlhodobé ukončenie našej závislosti na ruskom plyne do konca roka 2026.
K akému záväzku sa mala zaviazať Vláda SR? Čo ak nám plyn prestane prúdiť rozhodnutím Ruska?
Akými opatreniami tieto ciele dosiahneme?
Ako je biznis sektor pripravený prispieť k riešeniam tejto urgentnej energetickej situácie?
ZOOM 30. 5. od 9.00 do 10:30
Registrácia tu: https://bit.ly/3G7FabM
(bude aj záznam pre registrovaných)
Diskutovať budú:
▶️ Ludmila Majlathova, ekonomická poradkyňa, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
▶️ Kristian Takac, konzultant v oblasti energetiky
▶️ Peter Robl, predseda Správnej rady BPB a Public Affairs Manager pre región východnej Európy Knauf Insulation
▶️ Milan Orlovský, spoluzakladateľ a CEO v spoločnosti KOOR
▶️ Jan Karaba, odborník na energetiku, riaditeľ Slovenskej
asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie
▶️ Vladimir Orovnický, výkonný riaditeľ spoločnosti Daikin Slovensko a prezident Slovenského zväzu pre chladiacu a klimatizačnú techniku a tepelné čerpadlá
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek