ACER zverejnila nové rozhodnutia

SAPI
04. 08. 2020Tentoraz vám prinášame aj niečo pre fajnšmekrov európskej sieťovej regulácie. Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) totiž nedávno zverejnila tri rozhodnutia v súlade s nariadením EÚ, ktorými usmerňuje vyrovnávanie elektrickej energie, harmonizuje vyrovnávanie odchýlok a podporuje jednotný vyrovnávací trh EÚ. Prvé rozhodnutie sa týka metodiky klasifikácie účelov aktivácie vyrovnávania ponúk energie, druhé stanovuje metodiku spoločných pravidiel zúčtovania prevádzkovateľov prenosovej sústavy pre všetky zamýšľané výmeny a tretie rozhoduje o metodike na ďalšie spresnenie harmonizácie a vyrovnania odchýlok. Uplatňovanie týchto pravidiel v celej Európe podľa ACER zabezpečí, aby účastníci trhu boli motivovaní dodávať elektrinu, ktorú kúpili alebo predali. To zvýši celkovú efektívnosť elektrizačnej sústavy v prospech koncových spotrebiteľov.

Komentáre

Súvisiace

Projekt Zelená domácnostiam II má za sebou úspešný rok

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepším spôsobom, ako predísť ďalším energetickým krízam je rýchlejší prechod na OZE. Najjednoduchšie vedia na OZE prejsť domácnosti a uvedomuje si to aj Európska komisia.

05. 01. 2022VIAC

 

Ambicióznejšie ciele OZE sú stále reálne

Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z 32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030.

05. 01. 2022VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek