Zmluva o prístupe a distribúcii - čo je nové?

Veronika Galeková
15. 03. 2019



V predošlom týždni ako sme informovali, sme uskutočnili stretnutia v zastúpení mnohých výrobcov vrátane organizácie AVES s každým prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy (ZSDis, SSD, VSD) kvôli Zmluvám o prístupe a distribúcii (ďalej Zmluva) povinným podľa novely zákona č. 309/2009.

Upozorňujeme, že každý výrobca je povinný mať túto Zmluvu písomne uzavretú do 31. 3. 2019.

Najviac a hlavne sme s každou RDS diskutovali o bode 7.7 tejto Zmluvy, tj právo vypovedať ju bez udania dôvodu.

Podľa nášho názoru by malo dôjsť k úprave tohto bodu. Myslíme si, že nie je v súlade s aktuálne platnou legislatívou podľa právnej analýzy, ktorú sme si dali vypracovať.

Z tohto dôvodu sme RDS na to upozornili a požiadali ich o nápravu. Tá je možná iba prostredníctvom ÚRSO a vykonania zmeny cez Prevádzkový poriadok príslušnej RDS. Na čo je potrebný určitý čas.

Zároveň my sami ako SAPI s najväčšou pravdepodobnosťou na to upozorníme aj ÚRSO a budeme sa snažiť iniciovať takéto zmeny. Tieto zmeny však neprebehnú do 31. 3. 2019, preto s podpisom návrhu Zmluvy neotáľajte.

Teraz však odporúčame každému výrobcovi, aby návrh Zmluvy včas podpísal. Pripravili sme k tomu sprievodný list, ktorý ak máte záujem pripojiť k svojej Zmluve a teda taktiež upozorniť svoju RDS na tento stav vám radi poskytneme. Členom SAPI bude poskytnutý automaticky aj spolu s ďalšími detailami ohľadom týchto rokovaní.

Dôležité upozornenie na záver, každá RDS na stretnutí jasne deklarovala a požiadala o tlmočenie, že nemá v žiadnom prípade úmysel akýmkoľvek spôsobom tento bod zneužívať a výrobcovi obmedziť prístup do sústavy, pokiaľ si bude plniť svoje povinnosti.



Komentáre

Súvisiace

Príhovor predsedu ÚRSO vzbudil obavy v sektore OZE

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil výročnú správu, v ktorej hodnotil svoju činnosť za rok 2023. Vo výročnej správe, paradoxne, najviac rezonuje úvodné slovo staronového predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý pomerne jasne deklaroval svoj negatívny postoj voči obnoviteľným zdrojom.

23. 08. 2024VIAC

 

Vyššie poplatky za G-komponent zhoršia očakávaný nedostatok elektriny

Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.

14. 05. 2024VIAC

 

Zvýšenie poplatku za G-komponent o 233 percent zastaví rozvoj zelenej energetiky na Slovensku

Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.

07. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek