Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje transpozíciu novej smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie. Najväčšie zmeny však prináša trend takzvaných prosumerov. Novými hráčmi na trhu s elektrinou budú aktívni odberatelia, samospotrebitelia energie z obnoviteľných zdrojov a energetické spoločenstvá, ktorí môžu elektrinu z obnoviteľných zdrojov vyrábať pre vlastnú potrebu, ale tiež skladovať alebo predávať - či už priamo alebo prostredníctvom agregácie. Odborná verejnosť sa môže do tohto procesu zapojiť už v jeho počiatočnej fáze, a to formou zaslania podnetov na zmenu legislatívy, ktoré napomôžu implementovať ustanovenia európskej smernice do príslušnej národnej legislatívy.
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
14. 10. 2024VIAC →
Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek