Závislosť na fosílnych palivách môžeme znížiť aj využitím odpadového tepla

SAPI
09. 08. 2023Podľa novej analýzy agentúry GreenTalk, ktorá sa zaoberá potenciálom odpadového tepla, má tento nevyužitý zdroj značný potenciál prispieť k zníženiu závislosti Slovenska na fosílnych palivách. 

Podľa podkladových materiálov, z ktorých analýza vychádza, vzniká značné množstvo nevyužitého tepla ako v priemyselných procesoch, tak aj v mestskej infraštruktúre. Odpadové teplo pritom môže byť opätovne využité pre vykurovanie miest výroby alebo priľahlých budov. Podľa najambicióznejšieho scenáru by mohlo odpadové teplo pokryť približne 9% celkovej konečnej spotreby energie. V závislosti od presného využitia tepla by pritom bolo možné ním nahradiť približne 85% zemného plynu v priemysle. Najambicióznejší scenár však sprevádza aj väčšie využitie tepelných čerpadiel, poháňaných elektrinou z OZE, pre udržanie potrebnej teploty odpadového tepla.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek