Záujem samospráv o OZE môže v najbližších rokoch výrazne narásť

SAPI
11. 11. 2022Komunálne voľby na Slovensku otvorili viacero zaujímavých otázok. Pre nás, ako asociáciu, je dôležité, že sa medzi tieto témy radili aj obnoviteľné zdroje. Kandidáti totiž okrem iného sľubovali aj inštalácie fotovoltiky, energetické využívanie odpadov či vykurovanie z geotermálnych zdrojov. Energie-portal.sk sa pozrel na to, čo vo svojich programoch sľúbili primátori ôsmych krajských miest. Matúš Vallo chce napríklad v Bratislave do roku 2030 znížiť produkciu emisií CO2 aspoň o 55 % oproti roku 2005, pričom hovorí aj o podpore energetických komunít. Jaroslav Polaček v Košiciach chce pokračovať v rozvoji fotovoltiky a veľkú pozornosť v programe venovať aj geotermálnemu vrtu Ďurkov. Marek Hattas v Nitre hovorí o príprave komplexného klimatického akčného plánu, v ktorom počíta aj s podporou OZE. Ján Nosko chce v Banskej Bystrici zaviesť opatrenia na zníženie dopadov zmeny klímy a to od realizácie vegetačných striech, vodozádržných riešení, až po vybudovanie fotovoltickej elektrárne umiestnením solárnych panelov na strechách mestských budov. K rozvoju fotovoltiky na všetkých mestských budovách sa zaväzuje aj Peter Bročka v Trnave. Nižšie ambície však pri podpore OZE majú František Oľah v Prešove hovorí len o zelených strechách, Peter Fabiáne v Žiline, ktorý hovorí len všeobecne o „Smart city“ či Rirchard Rybníček v Trenčíne. Vo všeobecnosti však môžeme ambície väčšiny kandidátov vyhodnotiť pozitívne a aj týmto spôsobom im odkázať, že SAPI je pripravená pomôcť s rozvojom OZE. Je skvelé, že sa do vedení dostali ľudia, ktorí vnímajú OZE ako dôležitú súčasť energetického mixu budúcnosť a ako nástroj boja proti vysokým cenám elektriny a tepla.

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

 

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek