Záujem samospráv o OZE môže v najbližších rokoch výrazne narásť

SAPI
11. 11. 2022Komunálne voľby na Slovensku otvorili viacero zaujímavých otázok. Pre nás, ako asociáciu, je dôležité, že sa medzi tieto témy radili aj obnoviteľné zdroje. Kandidáti totiž okrem iného sľubovali aj inštalácie fotovoltiky, energetické využívanie odpadov či vykurovanie z geotermálnych zdrojov. Energie-portal.sk sa pozrel na to, čo vo svojich programoch sľúbili primátori ôsmych krajských miest. Matúš Vallo chce napríklad v Bratislave do roku 2030 znížiť produkciu emisií CO2 aspoň o 55 % oproti roku 2005, pričom hovorí aj o podpore energetických komunít. Jaroslav Polaček v Košiciach chce pokračovať v rozvoji fotovoltiky a veľkú pozornosť v programe venovať aj geotermálnemu vrtu Ďurkov. Marek Hattas v Nitre hovorí o príprave komplexného klimatického akčného plánu, v ktorom počíta aj s podporou OZE. Ján Nosko chce v Banskej Bystrici zaviesť opatrenia na zníženie dopadov zmeny klímy a to od realizácie vegetačných striech, vodozádržných riešení, až po vybudovanie fotovoltickej elektrárne umiestnením solárnych panelov na strechách mestských budov. K rozvoju fotovoltiky na všetkých mestských budovách sa zaväzuje aj Peter Bročka v Trnave. Nižšie ambície však pri podpore OZE majú František Oľah v Prešove hovorí len o zelených strechách, Peter Fabiáne v Žiline, ktorý hovorí len všeobecne o „Smart city“ či Rirchard Rybníček v Trenčíne. Vo všeobecnosti však môžeme ambície väčšiny kandidátov vyhodnotiť pozitívne a aj týmto spôsobom im odkázať, že SAPI je pripravená pomôcť s rozvojom OZE. Je skvelé, že sa do vedení dostali ľudia, ktorí vnímajú OZE ako dôležitú súčasť energetického mixu budúcnosť a ako nástroj boja proti vysokým cenám elektriny a tepla.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek