Záujem samospráv o OZE môže v najbližších rokoch výrazne narásť

SAPI
11. 11. 2022Komunálne voľby na Slovensku otvorili viacero zaujímavých otázok. Pre nás, ako asociáciu, je dôležité, že sa medzi tieto témy radili aj obnoviteľné zdroje. Kandidáti totiž okrem iného sľubovali aj inštalácie fotovoltiky, energetické využívanie odpadov či vykurovanie z geotermálnych zdrojov. Energie-portal.sk sa pozrel na to, čo vo svojich programoch sľúbili primátori ôsmych krajských miest. Matúš Vallo chce napríklad v Bratislave do roku 2030 znížiť produkciu emisií CO2 aspoň o 55 % oproti roku 2005, pričom hovorí aj o podpore energetických komunít. Jaroslav Polaček v Košiciach chce pokračovať v rozvoji fotovoltiky a veľkú pozornosť v programe venovať aj geotermálnemu vrtu Ďurkov. Marek Hattas v Nitre hovorí o príprave komplexného klimatického akčného plánu, v ktorom počíta aj s podporou OZE. Ján Nosko chce v Banskej Bystrici zaviesť opatrenia na zníženie dopadov zmeny klímy a to od realizácie vegetačných striech, vodozádržných riešení, až po vybudovanie fotovoltickej elektrárne umiestnením solárnych panelov na strechách mestských budov. K rozvoju fotovoltiky na všetkých mestských budovách sa zaväzuje aj Peter Bročka v Trnave. Nižšie ambície však pri podpore OZE majú František Oľah v Prešove hovorí len o zelených strechách, Peter Fabiáne v Žiline, ktorý hovorí len všeobecne o „Smart city“ či Rirchard Rybníček v Trenčíne. Vo všeobecnosti však môžeme ambície väčšiny kandidátov vyhodnotiť pozitívne a aj týmto spôsobom im odkázať, že SAPI je pripravená pomôcť s rozvojom OZE. Je skvelé, že sa do vedení dostali ľudia, ktorí vnímajú OZE ako dôležitú súčasť energetického mixu budúcnosť a ako nástroj boja proti vysokým cenám elektriny a tepla.

Komentáre

Súvisiace

Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít.

23. 11. 2022VIAC

 

Inštalácia fotovoltiky v českých pamiatkových zónach by sa mohla stať jednoduchšia

Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach.

23. 11. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek