Výroba zelenej ocele môže významným spôsobom prispieť v boji proti klimatickej zmene

SAPI
04. 09. 2021Oceliarstvo je jedným z emisne najnáročnejších priemyselných odvetví. Podľa odhadov odborníkov tvoria emisie z výroby ocele až 8 % všetkých skleníkových plynov. Práve preto sa záujem švédskej spoločnosti SSAB upriamil na výrobu zelenej ocele. Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa spoločnosti SSAB by k masívnejšej výrobe zelenej ocele mohlo dôjsť v roku 2026. Slovensko má vypracovanú vlastnú Národnú vodíkovú stratégiu, budeme preto v SAPI so záujmom sledovať, či sa nám podarí v oblasti vodíkovej inovácie a výroby držať krok so zahraničím, čoho predpokladom je oveľa masívnejší nárast výroby zelenej elektriny.

Komentáre

Súvisiace

Plynárom sa nepáči balíček Fit for 55

Blížiaci sa koniec éry využívania fosílnych palív vyvoláva dôležitú otázku o budúcnosti energetiky. Na jednej strane končia staré, znečisťujúce zdroje, no na strane druhej ešte siete ani legislatívy nie sú pripravené na väčší podiel a integráciu OZE. Dočasnou odpoveďou, zvlášť v krajinách ako Slovensko, má byť nízkouhlíkový zemný plyn.

17. 09. 2021VIAC

 

Najväčšia veterná turbína bude čínska

Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW.

24. 08. 2021VIAC

 

Zelená doprava nie je už len hudbou budúcnosti

Ministerstvo hospodárstva potvrdzuje svoju orientáciu na vodík. Minister Sulík sa zúčastnil predstavenia prvého slovenského autobusu na vodík. Autobus vyrobila spišskonovoveská spoločnosť Rošero a Technická univerzita v Košicich (TUKE).

09. 08. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek