Oceliarstvo je jedným z emisne najnáročnejších priemyselných odvetví. Podľa odhadov odborníkov tvoria emisie z výroby ocele až 8 % všetkých skleníkových plynov. Práve preto sa záujem švédskej spoločnosti SSAB upriamil na výrobu zelenej ocele. Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa spoločnosti SSAB by k masívnejšej výrobe zelenej ocele mohlo dôjsť v roku 2026. Slovensko má vypracovanú vlastnú Národnú vodíkovú stratégiu, budeme preto v SAPI so záujmom sledovať, či sa nám podarí v oblasti vodíkovej inovácie a výroby držať krok so zahraničím, čoho predpokladom je oveľa masívnejší nárast výroby zelenej elektriny.
Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.
20. 06. 2025VIAC →
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek