Výroba zelenej ocele môže významným spôsobom prispieť v boji proti klimatickej zmene

SAPI
04. 09. 2021Oceliarstvo je jedným z emisne najnáročnejších priemyselných odvetví. Podľa odhadov odborníkov tvoria emisie z výroby ocele až 8 % všetkých skleníkových plynov. Práve preto sa záujem švédskej spoločnosti SSAB upriamil na výrobu zelenej ocele. Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa spoločnosti SSAB by k masívnejšej výrobe zelenej ocele mohlo dôjsť v roku 2026. Slovensko má vypracovanú vlastnú Národnú vodíkovú stratégiu, budeme preto v SAPI so záujmom sledovať, či sa nám podarí v oblasti vodíkovej inovácie a výroby držať krok so zahraničím, čoho predpokladom je oveľa masívnejší nárast výroby zelenej elektriny.

Komentáre

Súvisiace

SAPI: Plynovej kríze sme mohli predísť rýchlejšou transformáciou na OZE

Cena plynu atakuje historické maximá a analytici upozorňujú, že odstavením plynovodu Jamal hrozia Európe odstávky dodávok plynu až blackouty.

22. 12. 2021VIAC

 

Slováci chcú nahradiť plyn obnoviteľnými zdrojmi

Greenpeace zverejnil zaujímavé výsledky prieskumu, ktorý pre organizáciu robila agentúra AKO. Pozitívne správy sú, že 80% Slovákov očakáva, že sa riešenie klimatickej krízy stane prioritou vlády.

21. 12. 2021VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek