Oceliarstvo je jedným z emisne najnáročnejších priemyselných odvetví. Podľa odhadov odborníkov tvoria emisie z výroby ocele až 8 % všetkých skleníkových plynov. Práve preto sa záujem švédskej spoločnosti SSAB upriamil na výrobu zelenej ocele. Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa spoločnosti SSAB by k masívnejšej výrobe zelenej ocele mohlo dôjsť v roku 2026. Slovensko má vypracovanú vlastnú Národnú vodíkovú stratégiu, budeme preto v SAPI so záujmom sledovať, či sa nám podarí v oblasti vodíkovej inovácie a výroby držať krok so zahraničím, čoho predpokladom je oveľa masívnejší nárast výroby zelenej elektriny.
Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.
24. 05. 2023VIAC →
Týždenník Trend sa minulý týždeň venoval cieľom Slovenska pre rozvoj OZE a aktuálnemu stavu tohto odvetvia. Svoj pohľad poskytol aj riaditeľ SAPI Ján Karaba, ktorý zhrnul stagnujúci stav slovenského sektora OZE a opätovne upozornil na to, že Slovensko musí zvýšiť ciele a prispôsobiť tomu aj opatrenia.
17. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek