Vláda hovorí o dočasnom zastropovaní cien plynu a elektriny

SAPI
25. 10. 2022Predstavitelia vlády začiatkom týždňa predstavili plán zastropovania drahých cien energií. Hoci ide zatiaľ iba o opatrenia pre firmy a podnikateľov, riešenia pre domácnosti by mali podľa ministra financií nasledovať maximálne do dvoch týždňov. Podľa predstavených opatrení bude cena plynu zastropovaná na 99 €/MWh, v prípade elektriny pôjde o strop na úrovni 190 €/MWh. V prípade, že spoločnosti pri nákupe energií tieto hranice prekročia, tak im štát preplatí 80% sumy, ktorú museli za dodatočné energie zaplatiť. Energeticky náročné spoločnosti budú pritom podliehať individuálnym posudkom Ministerstva hospodárstva. Vláda jedným dychom dodáva, že prijatie týchto opatrení je podmienené prijatím navrhnutého štátneho rozpočtu na rok 2023. V prípade, že rozpočet i návrh zastropovania cien prejde, tak opatrenia budú platné do konca marca a na základe ich účinnosti bude rozhodnuté, či sa bude v štátnej pomoci firmám pokračovať.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek