Vláda hovorí o dočasnom zastropovaní cien plynu a elektriny

SAPI
25. 10. 2022Predstavitelia vlády začiatkom týždňa predstavili plán zastropovania drahých cien energií. Hoci ide zatiaľ iba o opatrenia pre firmy a podnikateľov, riešenia pre domácnosti by mali podľa ministra financií nasledovať maximálne do dvoch týždňov. Podľa predstavených opatrení bude cena plynu zastropovaná na 99 €/MWh, v prípade elektriny pôjde o strop na úrovni 190 €/MWh. V prípade, že spoločnosti pri nákupe energií tieto hranice prekročia, tak im štát preplatí 80% sumy, ktorú museli za dodatočné energie zaplatiť. Energeticky náročné spoločnosti budú pritom podliehať individuálnym posudkom Ministerstva hospodárstva. Vláda jedným dychom dodáva, že prijatie týchto opatrení je podmienené prijatím navrhnutého štátneho rozpočtu na rok 2023. V prípade, že rozpočet i návrh zastropovania cien prejde, tak opatrenia budú platné do konca marca a na základe ich účinnosti bude rozhodnuté, či sa bude v štátnej pomoci firmám pokračovať.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek