Vláda hovorí o dočasnom zastropovaní cien plynu a elektriny

SAPI
25. 10. 2022Predstavitelia vlády začiatkom týždňa predstavili plán zastropovania drahých cien energií. Hoci ide zatiaľ iba o opatrenia pre firmy a podnikateľov, riešenia pre domácnosti by mali podľa ministra financií nasledovať maximálne do dvoch týždňov. Podľa predstavených opatrení bude cena plynu zastropovaná na 99 €/MWh, v prípade elektriny pôjde o strop na úrovni 190 €/MWh. V prípade, že spoločnosti pri nákupe energií tieto hranice prekročia, tak im štát preplatí 80% sumy, ktorú museli za dodatočné energie zaplatiť. Energeticky náročné spoločnosti budú pritom podliehať individuálnym posudkom Ministerstva hospodárstva. Vláda jedným dychom dodáva, že prijatie týchto opatrení je podmienené prijatím navrhnutého štátneho rozpočtu na rok 2023. V prípade, že rozpočet i návrh zastropovania cien prejde, tak opatrenia budú platné do konca marca a na základe ich účinnosti bude rozhodnuté, či sa bude v štátnej pomoci firmám pokračovať.

Komentáre

Súvisiace

Zástupcovia vlády, ministerstiev, štátnej správy, firiem a profesijných organizácií hovorili za okrúhlym stolom o budúcnosti slovenskej energetiky

V utorok 16. apríla 2024 si za jeden stôl sadli zástupcovia ministerstiev a ďalších orgánov štátnej správy, firiem a asociácií pôsobiacich v energetike, aby spoločne prediskutovali očakávania a plány Slovenska na ceste k uhlíkovej neutralite.

18. 04. 2024VIAC

 

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek