Vietor dostal stopku, do cesty sa mu postavilo usmernenie Úradu verejného zdravotníctva

SAPI
31. 01. 2024Sektor veternej energetiky už bol na správnej ceste, no zdá sa, že vydýchnuť si bolo predčasné. Ďalšiu tvrdú ranu utŕžil z možno celkom neočakávaného zdroja - Úradu verejného zdravotníctva SR. Ten ešte v auguste vydal usmernenie pre posudzovanie hluku a vibrácií pri výstavbe veterných elektrární, podľa ktorého musia byť všetky elektrárne s výškou viac než 150 metrov umiestnené minimálne tri kilometre od obývaných území. 

Dnes sa ukazuje, aké devastačné toto rozhodnutie skutočne je - podľa Jána Lacka zo SAPI sa tento limit týka všetkých plánovaných projektov, ktoré sa dostali do posudzovania vplyvov na životné prostredie. Prakticky sa tak zmrazili investície vo výške takmer 1,5 miliardy eur. Pokladáme však za pozitívne, že pri nás v tejto veci stojí aj Ministerstvo hospodárstva, ktoré už informovalo, že bude ďalej rokovať s Úradom verejného zdravotníctva. Veríme tak, že sa čím skôr dospeje k novej podobe usmernenia, ktoré bude kompromisné, nie kompromitujúce.

Komentáre

Súvisiace

SAPI Biznis Tuesday o veternej energii na Slovensku

Pridajte sa k nám a preskúmajte trh s veternou energiou a potenciál jej rozvoja na Slovensku. Toto exkluzívne podujatie poskytne komplexný prehľad o súčasnom stave, výzvach a príležitostiach v sektore veternej energetiky na Slovensku.

19. 02. 2024VIAC

 

Výroba elektriny z vetra už v roku 2025 predbehne výrobu z jadra

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo svete by sa mala do roku 2028 zvýšiť o takmer 70 % v porovnaní s rokom 2022. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) zameranej na vývoj v oblasti OZE za rok 2023.

19. 01. 2024VIAC

 

Rada ministrov EÚ pre energetiku schválila Európsku chartu pre vietor

V rámci včerajšieho stretnutia schválilo 26 ministrov energetiky EÚ Európsku chartu pre vietor a nás nesmierne teší, že sa pod chartu podpísala aj Slovenská republika.

20. 12. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek