V Turecku vyrástla piata najväčšia solárna elektráreň na svete

SAPI
10. 05. 2023Až 1,35 GW inštalovanej kapacity má nová solárna elektráreň Kalyon Karapinar, ktorú minulý týždeň slávnostne otvoril turecký prezident Erdogan. So súčasnou kapacitou sa tak radí na piatu priečku najväčších solárnych elektrární na svete. 

Podľa prezidenta sa Turecko otvorením elektrárne vydalo smerom energetickej nezávislosti a stane sa exportérom energie. Turecko sa navyše usiluje aj o nezávislosť vo výrobných procesoch a solárne články v elektrárni sú priamo tureckej výroby. Podľa výpočtov by mal po spustení elektrárne stúpnuť podiel solárnej energie vo výrobe elektriny až o 20%. Elektráreň pritom ešte nie je vo finálnej fáze výstavby a v najbližších rokoch by mala presiahnuť hranicu 2 GW inštalovanej kapacity. Turecko už pred spustením elektrárne pokrývalo viac než polovicu svojej spotreby obnoviteľnými zdrojmi – pri súčasnom tempe rastu sa však očakáva, že do táto kapacity narastie do 5 rokov o viac než polovicu a prekročí úroveň 90 GW inštalovanej kapacity.

Komentáre

Súvisiace

Zelené investície na Slovensku sa postupne rozbiehajú

Spoločnosti Hoval, ktorá sa zameriava najmä na výrobu kotlových systémov a klimatizačných systémov, schválila vláda investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške osem miliónov eur.

31. 05. 2023VIAC

 

Zelené investície by mali v tomto roku prevýšiť investície do fosílnych palív

Pozornosť vzbudila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o svetových investíciách do energetiky (World Energy Investment, WEI). Podľa správy dosiahnu globálne investície do energetiky v roku 2023 približne 2,8 bilióna dolárov, z čoho by malo približne 1,7 bilióna dolárov ísť do rozvoja zelených technológií.

31. 05. 2023VIAC

 

Rozvoj OZE bude potrebovať investície do sietí

Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.

24. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek