V Turecku vyrástla piata najväčšia solárna elektráreň na svete

SAPI
10. 05. 2023Až 1,35 GW inštalovanej kapacity má nová solárna elektráreň Kalyon Karapinar, ktorú minulý týždeň slávnostne otvoril turecký prezident Erdogan. So súčasnou kapacitou sa tak radí na piatu priečku najväčších solárnych elektrární na svete. 

Podľa prezidenta sa Turecko otvorením elektrárne vydalo smerom energetickej nezávislosti a stane sa exportérom energie. Turecko sa navyše usiluje aj o nezávislosť vo výrobných procesoch a solárne články v elektrárni sú priamo tureckej výroby. Podľa výpočtov by mal po spustení elektrárne stúpnuť podiel solárnej energie vo výrobe elektriny až o 20%. Elektráreň pritom ešte nie je vo finálnej fáze výstavby a v najbližších rokoch by mala presiahnuť hranicu 2 GW inštalovanej kapacity. Turecko už pred spustením elektrárne pokrývalo viac než polovicu svojej spotreby obnoviteľnými zdrojmi – pri súčasnom tempe rastu sa však očakáva, že do táto kapacity narastie do 5 rokov o viac než polovicu a prekročí úroveň 90 GW inštalovanej kapacity.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Analýza Medzinárodnej agentúry pre energiu ukazuje trajektóriu rozvoja OZE v nadchádzajúcich rokoch

Podľa analýzy Renewables 2023, ktorú vydala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), pribudlo v tomto roku celosvetovo až 510 GW nových obnoviteľných zdrojov. Najväčší podiel mala solárna energia, ktorá tvorila až 75% tohtoročnej inštalovanej kapacity.

17. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek