Dánsky výrobca Vestas koncom minulého roka dokončil inštaláciu svojho prototypu novej veternej turbíny. S priemerom rotoru až 236 metrov ide o najväčšiu veternú turbínu, ktorá je v súčasnosti nainštalovaná.
Po dvoch rokoch od prvého ohlásenia modelu vyprodukovala turbína svoje prvé kWh energie – turbína má pritom potenciál vyrobiť až 80 GWh ročne, čo by dokázalo pokryť spotrebu približne 20 000 domácností. Turbína je modelovaná najmä na offshore využitie, kde môže jej veľký rozsah pomôcť pri efektívnejšom využití morskej brízy a znížiť potrebný počet inštalovaných turbín. Po nasledujúcom testovaní a schvaľovaní turbíny Vestas očakáva jej sériovú produkciu a plné zapojenie v energetickom trhu.
Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.
21. 09. 2023VIAC →
Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).
06. 09. 2023VIAC →
avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.
24. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek