V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

SAPI
22. 11. 2023



Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie. Portál Obnovitelně.cz vo svojej osvetovej činnosti pokračuje a opäť pripomína, že samotné fotovoltické panely za požiarmi nestoja a sú samé o sebe bezpečné. 

Najväčším vinníkom sú buď nekvalitné materiály použité na inštaláciu fotovoltiky alebo neodborná montáž - rovnako, ako u rôznych iných zariadení. Českí experti, obdobne ako už dlhodobo aj SAPI, napríklad aj cez svoj Kódex inštalatéra FVE, odporúča najmä opatrnosť pri výbere inštalatéra. Otázka bezpečnosti sa však netýka už iba fotovoltiky - prednedávnom Česko zaznamenalo aj požiar batériového úložiska, čo rozvírilo aj diskusiu o bezpečnosti batérií. Aj v tomto prípade však platí, že rizikovou položkou je odbornosť inštalácie a vedľajšie súčiastky, nie samotná batéria. To sa ukázalo byť pravdou napríklad aj v Austrálii, kde za nedávnym požiarom batérie stála chybná kabeláž, nie samotný akumulačný modul.

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

 

Len 17 % farmárov v Austrálii je proti využitiu pôdy na OZE

Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek