V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

SAPI
22. 11. 2023Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie. Portál Obnovitelně.cz vo svojej osvetovej činnosti pokračuje a opäť pripomína, že samotné fotovoltické panely za požiarmi nestoja a sú samé o sebe bezpečné. 

Najväčším vinníkom sú buď nekvalitné materiály použité na inštaláciu fotovoltiky alebo neodborná montáž - rovnako, ako u rôznych iných zariadení. Českí experti, obdobne ako už dlhodobo aj SAPI, napríklad aj cez svoj Kódex inštalatéra FVE, odporúča najmä opatrnosť pri výbere inštalatéra. Otázka bezpečnosti sa však netýka už iba fotovoltiky - prednedávnom Česko zaznamenalo aj požiar batériového úložiska, čo rozvírilo aj diskusiu o bezpečnosti batérií. Aj v tomto prípade však platí, že rizikovou položkou je odbornosť inštalácie a vedľajšie súčiastky, nie samotná batéria. To sa ukázalo byť pravdou napríklad aj v Austrálii, kde za nedávnym požiarom batérie stála chybná kabeláž, nie samotný akumulačný modul.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Analýza Medzinárodnej agentúry pre energiu ukazuje trajektóriu rozvoja OZE v nadchádzajúcich rokoch

Podľa analýzy Renewables 2023, ktorú vydala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), pribudlo v tomto roku celosvetovo až 510 GW nových obnoviteľných zdrojov. Najväčší podiel mala solárna energia, ktorá tvorila až 75% tohtoročnej inštalovanej kapacity.

17. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek