V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

SAPI
07. 09. 2023Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne. 

Podľa Komory za touto nešťastnou štatistikou stojí nárast počtu neodborných inštalácií, ale aj použitie nekvalitných zariadení. Podobne ako Komora, aj v SAPI už dlhodobo varujeme pred rizikom, ktoré sa za neodbornou inštaláciou môže skrývať - či už ide o riziko poškodenia majetku alebo zdravia. Na všetkých záujemcov apelujeme, aby si dali fotovoltiku inštalovať odborne a od overených spoločností. V snahe vyvarovať sa podobným prípadom na Slovensku predstavila SAPI začiatkom roka aj svoj Kódex inštalatéra FVE ako praktickú príručku, ktorou by sa mali riadiť všetci inštalatéri fotovoltických zariadení pred, počas, aj po dokončení inštalácie.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

Podiel fosílnych palív v elektroenergetike EÚ klesá, OZE naopak čaká ďalší rast

Podľa analýzy think tanku Ember mali v priebehu prvého polroka 2023 fosílne palivá najnižší podiel na výrobe elektriny v EÚ od roku 1990. Iba približne tretina elektrickej energie bola vyrobená za pomoci fosílnych palív, pričom poklesy zaznamenalo uhlie aj zemný plyn.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek