Európska platforma Wind Europe priniesla správu o investičných trendoch 2021 v oblasti európskej veternej energetiky. Na výstavbu nových veterných elektrární sa v minulom roku investovalo 41,4 miliardy eur, vďaka čomu môžeme v budúcom období očakávať nárast pripojenia o 24,6 GW novej kapacity veternej elektriny do siete. Kapitálové výdavky na veternú energiu (CAPEX) na MW v priebehu posledných rokov neustále klesali, ale inflačné tlaky vyplývajúce z vysokých cien energií a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne znamenať, že už nedôjde k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Z pohľadu úspešnosti uzavretých PPA zmlúv na nákup elektriny z OZE ide o rekordný rok, kedy bolo uzavretých 97 obchodov s kapacitou 7 GW, pričom zmluvy na veternú energiu tvorili až 2/3. Dúfajme, že je len otázkou času, kedy uvidíme tento typ zmlúv aj na Slovensku.
Na prvý apríl pripadá Svetový deň vtáctva, ktorého cieľom je pomôcť ochrane vtákov a ich biotopov. Práve ochrana vtáčích druhov je využívaná aj ako argument proti výstavbe veterných elektrární. Odborníci sa však zhodujú, že pri správnom postupe výstavby a prevádzky elektrárne sa vplyv na mortalitu vtáctva výrazne znižuje.
04. 04. 2022VIAC →
V Európe sa v roku 2021 nainštalovalo 17 GW (11 GW v EÚ-27) novej veternej kapacity. To však nie je ani polovica toho, čo by EÚ mala vybudovať, aby sa priblížila k splneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030
17. 03. 2022VIAC →
O riziku, ktoré majú predstavovať veterné turbíny pre vtáctvo sa hovorí veľa a často. Časť mýtov vyvracalo už aj SAPI na odbornom seminári a mnohé mýty vyvracia aj realita.
17. 02. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek