Európska platforma Wind Europe priniesla správu o investičných trendoch 2021 v oblasti európskej veternej energetiky. Na výstavbu nových veterných elektrární sa v minulom roku investovalo 41,4 miliardy eur, vďaka čomu môžeme v budúcom období očakávať nárast pripojenia o 24,6 GW novej kapacity veternej elektriny do siete. Kapitálové výdavky na veternú energiu (CAPEX) na MW v priebehu posledných rokov neustále klesali, ale inflačné tlaky vyplývajúce z vysokých cien energií a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne znamenať, že už nedôjde k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Z pohľadu úspešnosti uzavretých PPA zmlúv na nákup elektriny z OZE ide o rekordný rok, kedy bolo uzavretých 97 obchodov s kapacitou 7 GW, pričom zmluvy na veternú energiu tvorili až 2/3. Dúfajme, že je len otázkou času, kedy uvidíme tento typ zmlúv aj na Slovensku.
Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
07. 03. 2023VIAC →
Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.
16. 02. 2023VIAC →
Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.
08. 02. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek