Európska platforma Wind Europe priniesla správu o investičných trendoch 2021 v oblasti európskej veternej energetiky. Na výstavbu nových veterných elektrární sa v minulom roku investovalo 41,4 miliardy eur, vďaka čomu môžeme v budúcom období očakávať nárast pripojenia o 24,6 GW novej kapacity veternej elektriny do siete. Kapitálové výdavky na veternú energiu (CAPEX) na MW v priebehu posledných rokov neustále klesali, ale inflačné tlaky vyplývajúce z vysokých cien energií a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne znamenať, že už nedôjde k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Z pohľadu úspešnosti uzavretých PPA zmlúv na nákup elektriny z OZE ide o rekordný rok, kedy bolo uzavretých 97 obchodov s kapacitou 7 GW, pričom zmluvy na veternú energiu tvorili až 2/3. Dúfajme, že je len otázkou času, kedy uvidíme tento typ zmlúv aj na Slovensku.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek