Svetové trendy vo veternej energetike

SAPI
11. 05. 2022Európska platforma Wind Europe priniesla správu o investičných trendoch 2021 v oblasti európskej veternej energetiky. Na výstavbu nových veterných elektrární sa v minulom roku investovalo 41,4 miliardy eur, vďaka čomu môžeme v budúcom období očakávať nárast pripojenia o 24,6 GW novej kapacity veternej elektriny do siete. Kapitálové výdavky na veternú energiu (CAPEX) na MW v priebehu posledných rokov neustále klesali, ale inflačné tlaky vyplývajúce z vysokých cien energií a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne znamenať, že už nedôjde k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Z pohľadu úspešnosti uzavretých PPA zmlúv na nákup elektriny z OZE ide o rekordný rok, kedy bolo uzavretých 97 obchodov s kapacitou 7 GW, pričom zmluvy na veternú energiu tvorili až 2/3. Dúfajme, že je len otázkou času, kedy uvidíme tento typ zmlúv aj na Slovensku.

Komentáre

Súvisiace

Zaberajú veterné parky príliš veľa miesta? Ukazuje sa, že to nemusí byť úplne pravda

Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov

09. 05. 2024VIAC

 

Veternú energiu naďalej sprevádzajú mýty, ovplyvňujú aj názory obyvateľov

Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek