Svetové trendy vo veternej energetike

SAPI
11. 05. 2022Európska platforma Wind Europe priniesla správu o investičných trendoch 2021 v oblasti európskej veternej energetiky. Na výstavbu nových veterných elektrární sa v minulom roku investovalo 41,4 miliardy eur, vďaka čomu môžeme v budúcom období očakávať nárast pripojenia o 24,6 GW novej kapacity veternej elektriny do siete. Kapitálové výdavky na veternú energiu (CAPEX) na MW v priebehu posledných rokov neustále klesali, ale inflačné tlaky vyplývajúce z vysokých cien energií a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne znamenať, že už nedôjde k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Z pohľadu úspešnosti uzavretých PPA zmlúv na nákup elektriny z OZE ide o rekordný rok, kedy bolo uzavretých 97 obchodov s kapacitou 7 GW, pričom zmluvy na veternú energiu tvorili až 2/3. Dúfajme, že je len otázkou času, kedy uvidíme tento typ zmlúv aj na Slovensku.

Komentáre

Súvisiace

Veterné elektrárne nemusia byť hrozbou pre vtáctvo

Na prvý apríl pripadá Svetový deň vtáctva, ktorého cieľom je pomôcť ochrane vtákov a ich biotopov. Práve ochrana vtáčích druhov je využívaná aj ako argument proti výstavbe veterných elektrární. Odborníci sa však zhodujú, že pri správnom postupe výstavby a prevádzky elektrárne sa vplyv na mortalitu vtáctva výrazne znižuje.

04. 04. 2022VIAC

 

Európa nestíha stavať veterné elektrárne

V Európe sa v roku 2021 nainštalovalo 17 GW (11 GW v EÚ-27) novej veternej kapacity. To však nie je ani polovica toho, čo by EÚ mala vybudovať, aby sa priblížila k splneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030

17. 03. 2022VIAC

 

Švédska spoločnosť skúma možnosť zníženia kolízii vtákov s turbínami

O riziku, ktoré majú predstavovať veterné turbíny pre vtáctvo sa hovorí veľa a často. Časť mýtov vyvracalo už aj SAPI na odbornom seminári a mnohé mýty vyvracia aj realita.

17. 02. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek