Spotreba Národného futbalového štadióna je takmer úplne pokrytá z OZE

SAPI
18. 01. 2023Nedávno sme písali o hokejových halách, ktoré majú na strechách fotovoltiku. 

Minulý týždeň však vedenie Národného futbalového štadióna v Bratislave zverejnilo, že areál dosiahol až 83 %-né pokrytie spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to pomocou tepelných čerpadiel a fotovoltiky. Vďaka týmto technológiám OZE pri prevádzke štadión len minulý rok šetril v porovnaní s trhom pri výrobe tepla takmer 40 eur za megawatthodinu a pri výrobe chladu viac ako 150 eur za megawatthodinu. Národný futbalový štadión tak môže slúžiť ako ďalší úspešný príklad využitia obnoviteľných zdrojov, na ktorých môže byť postavená energetika aj takto veľkého prevádzkového celku.

Komentáre

Súvisiace

Dekarbonizácia dopravy je opäť o niečo bližšie

Z dôvodu rôznorodosti palív a pohonných systémov je sektor dopravy pokladaný za jeden z najnáročnejších na dekarbonizáciu. V Čile však spustili do prevádzky pilotné zariadenie, ktoré môže predstavovať zásadný míľnik pre zníženie emisií aj v tomto sektore.

18. 01. 2023VIAC

 

Čína stavia v púšti obrovskú hybridnú elektráreň, väčšinu z nej bude tvoriť fotovoltika a vietor

O Číne sa bežne hovorí ako o jednom z najväčších znečisťovateľov ovzdušia a emitentov skleníkových plynov. Faktom však ostáva, že krajina spravila v ostatných rokoch v rozvoji obnoviteľných zdrojov obrovský progres a naďalej pokračuje.

18. 01. 2023VIAC

 

Samovýroba zelenej energie na Slovensku

Euractiv venoval ďalšiu zo svojich diskusií (veľmi aktuálnej) téme samovýroby. Rastislav Nemec (SPP), Tomáš Šípoš (ZSD), Peter Ludrovský (ÚMS) a Pavel Šimon sa spolu zaoberali rozvojom decentralizovaných zdrojov na Slovensku a bariérami, ktoré ho spomaľujú.

20. 12. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek