Nedávno sme písali o hokejových halách, ktoré majú na strechách fotovoltiku.
Minulý týždeň však vedenie Národného futbalového štadióna v Bratislave zverejnilo, že areál dosiahol až 83 %-né pokrytie spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to pomocou tepelných čerpadiel a fotovoltiky. Vďaka týmto technológiám OZE pri prevádzke štadión len minulý rok šetril v porovnaní s trhom pri výrobe tepla takmer 40 eur za megawatthodinu a pri výrobe chladu viac ako 150 eur za megawatthodinu. Národný futbalový štadión tak môže slúžiť ako ďalší úspešný príklad využitia obnoviteľných zdrojov, na ktorých môže byť postavená energetika aj takto veľkého prevádzkového celku.
Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.
20. 06. 2025VIAC →
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek