Spotreba elektriny medziročne klesla o vyše 10% - nestoja však za tým iba pokroky v energetickej efektívnosti

SAPI
24. 08. 2023Podľa správy SEPS dosiahla spotreba elektrickej energie na Slovensku v prvom polroku hodnotu 13,395 TWh. V porovnaní s minulým rokom, kedy sa za rovnaké obdobie spotrebovalo takmer 15 TWh hodín elektriny, ide o pokles o približne 10,7%. 

Slovensko sa tak zároveň stalo počas celého polroka čistým exportérom elektrickej energie. Tomu navyše dopomohol aj medziročný nárast výroby elektriny, kedy sa jej v porovnaní s minuloročným prvým polrokom vyrobilo o približne 11% viac. Za poklesom spotreby však netreba hľadať iba pozitívne vplyvy, ako investície do energetickej efektívnosti - v priebehu tohto roku totiž definitívne ukončila svoje pôsobenie spoločnosť Slovalco, ktorá patrila medzi hlavných spotrebiteľov elektriny. Napriek tomu však veríme, že sa Slovensku podarí nevybočiť z úlohy čistého exportéra elektriny - tentokrát však skrz investície do inštalácie obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek