Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie. Spoločnosť Bankset Energy odhaduje, že pri využití celej dlžky želežničnej siete by tieto panely mohli vyrobiť množstvo elektriny, ktorá by sa vyrovnala výkonu piatich jadrových elektrární. Testovanie bude zatiaľ prebiehať na tratiach s dĺžkou 1000 km, kde by malo byť nainštalovaných 200MW fotovoltických panelov. Na železničných podvalov budú použité špeciálne technológie solárnych panelov prispôsobených podmienkam trate. Využitie menej tradičných plôch je koncept, ktorý na Slovensku bohužiaľ zatiaľ nie je témou dňa napriek tomu, že nejde o žiadnu svetovú novinku. Nemecko alebo Holandsko už na tento účel už dávno využívajú strechy železničných či autobusových staníc alebo protihlukové steny popri cestách.
Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.
29. 03. 2023VIAC →
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.
29. 03. 2023VIAC →
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek