Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy môže byť v Nemecku onedlho realitou

SAPI
27. 07. 2022



Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie. Spoločnosť Bankset Energy odhaduje, že pri využití celej dlžky želežničnej siete by tieto panely mohli vyrobiť množstvo elektriny, ktorá by sa vyrovnala výkonu piatich jadrových elektrární. Testovanie bude zatiaľ prebiehať na tratiach s dĺžkou 1000 km, kde by malo byť nainštalovaných 200MW fotovoltických panelov. Na železničných podvalov budú použité špeciálne technológie solárnych panelov prispôsobených podmienkam trate. Využitie menej tradičných plôch je koncept, ktorý na Slovensku bohužiaľ zatiaľ nie je témou dňa napriek tomu, že nejde o žiadnu svetovú novinku. Nemecko alebo Holandsko už na tento účel už dávno využívajú strechy železničných či autobusových staníc alebo protihlukové steny popri cestách. 

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

 

Len 17 % farmárov v Austrálii je proti využitiu pôdy na OZE

Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek