Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

SAPI
21. 09. 2023Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí. 

Zvyšok financií si rozdelia spoločnosti Duslo Šaľa, Slovnaft, Mondi SCP, Rona a Danucem Slovensko. Zemný plyn však nebude nahrádzaný iba elektrinou - napríklad v prípade Mondi SCP sa v časti výroby počíta s použitím bioplynu. Duslo Šaľa zas plánuje využiť takmer 60 miliónov eur na produkciu zeleného vodíka. Podľa ministrov hospodárstva a životného prostredia sa po realizácii projektov znížia slovenské emisie skleníkových plynov o približne 19%. Schválené investície navyše vytvoria nové pracovné miesta naprieč slovenskými regiónmi. Obaja ministri sa vyjadrili, že by malo ísť iba o začiatok investícií do zeleného priemyslu.

Komentáre

Súvisiace

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

 

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek