Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

SAPI
21. 09. 2023Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí. 

Zvyšok financií si rozdelia spoločnosti Duslo Šaľa, Slovnaft, Mondi SCP, Rona a Danucem Slovensko. Zemný plyn však nebude nahrádzaný iba elektrinou - napríklad v prípade Mondi SCP sa v časti výroby počíta s použitím bioplynu. Duslo Šaľa zas plánuje využiť takmer 60 miliónov eur na produkciu zeleného vodíka. Podľa ministrov hospodárstva a životného prostredia sa po realizácii projektov znížia slovenské emisie skleníkových plynov o približne 19%. Schválené investície navyše vytvoria nové pracovné miesta naprieč slovenskými regiónmi. Obaja ministri sa vyjadrili, že by malo ísť iba o začiatok investícií do zeleného priemyslu.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek