Slovensko získalo prístup k novému zdroju zemného plynu

SAPI
13. 09. 2022V rámci svojich diverzifikačných snáh uzavrel Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu (LNG) od americkej spoločnosti ExxonMobil. LNG v súčasnosti tvorí významnú komoditu v portfóliu SPP. Prístup k obchodnej trase z Chorvátska a Talianska má nielen zabezpečiť plynulé dodávky plynu pre všetkých odberateľov, ale aj posilniť energetickú nezávislosť Slovenska. Obe spoločnosti sa navyše vyjadrili, že majú záujem o ďalšiu spoluprácu. Zahraniční analytici predpokladajú, že práve dlhodobé kontrakty so zahraničnými dodávateľmi LNG budú pre prežitie európskeho priemyslu a energetickú bezpečnosť kľúčové. V podobnom duchu reagovala na energetickú krízu aj Česká republika, ktorá si zabezpečila tretinu kapacity nového LNG terminálu v holandskom Eemshavene.

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

 

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek