Slovensko získalo prístup k novému zdroju zemného plynu

SAPI
13. 09. 2022V rámci svojich diverzifikačných snáh uzavrel Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu (LNG) od americkej spoločnosti ExxonMobil. LNG v súčasnosti tvorí významnú komoditu v portfóliu SPP. Prístup k obchodnej trase z Chorvátska a Talianska má nielen zabezpečiť plynulé dodávky plynu pre všetkých odberateľov, ale aj posilniť energetickú nezávislosť Slovenska. Obe spoločnosti sa navyše vyjadrili, že majú záujem o ďalšiu spoluprácu. Zahraniční analytici predpokladajú, že práve dlhodobé kontrakty so zahraničnými dodávateľmi LNG budú pre prežitie európskeho priemyslu a energetickú bezpečnosť kľúčové. V podobnom duchu reagovala na energetickú krízu aj Česká republika, ktorá si zabezpečila tretinu kapacity nového LNG terminálu v holandskom Eemshavene.

Komentáre

Súvisiace

Cestou z energetickej kríze je samovýroba

Energetická kríza naberá na sile a blížiaca sa zima u mnohých vzbudzuje obavy. Generálny riaditeľ Shell Ben van Beurden očakáva, že z dôvodu nedostatku plynu budú energie na prídel budú až niekoľko rokov.

07. 09. 2022VIAC

 

Komentár Jána Karabu: Prečo sa "zbláznili" ceny elektriny na európskych trhoch?

Väčšina vyrobeného objemu elektriny sa v súčasnosti obchoduje na spotovom trhu a nie cez dlhodobé kontrakty, ako tomu bolo zvykom donedávna, keď sa na spotovom trhu hlavne dokupovala odchýlka na vyrovnanie diagramov v portfóliách dodávateľov elektriny.

07. 09. 2022VIAC

 

Česká vláda pomôže domácnostiam s platením energií

Česká vláda schválila návrh takzvanej úspornej tarify, ktorá pomôže domácnostiam s platbami za vysoké ceny energií.

01. 09. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek