Slovensko nedostatočne podporuje zelené energie na miestnej a národnej úrovni. Viaceré dobré kroky v poslednej dobe však dávajú nádej do budúcnosti, píše JURAJ MELICHÁR.
V minulom roku som počul smutný vtip: Slovensko sa stáva múzeom obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Nie preto, že Aurel Stodola vynašiel v roku 1928 najstaršie tepelné čerpadlo na svete, ktoré dodnes vykuruje radnicu v Ženeve. Dôvodom je skôr nedostatočná podpora obnoviteľných energií na miestnej a národnej úrovni.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom nedávnom hodnotení energetickej politiky Slovenska túto situáciu potvrdila. Distribučné spoločnosti prestali v roku 2013 prijímať žiadosti o pripojenie obnoviteľných zdrojov nad 10 kW do distribučnej siete pre obavy o stabilitu siete a bezpečnosť dodávok. Táto situácia trvá aj naďalej. Slovensko navyše plánuje splniť národné ciele v tejto oblasti najmä (neudržateľnou) biomasou, čo vytvára tlak na ekosystémy.
Celý článok si môžete prečítať tu.
Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie.
27. 07. 2022VIAC →
Projekt Danube InGrid je výsledkom spolupráce dvoch slovenských spoločností –Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. (SEPS) a Západoslovenskej distribučnej, a.s. (ZSD) s maďarským prevádzkovateľom distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.
20. 07. 2022VIAC →
V Albánsku sa začala výstavba najväčšieho solárneho parku v regióne západného Balkánu. Solárny park Karavaster s rozlohou 196 ha pomenovaný podľa oblasti, v ktorej sa bude nachádzať, bude mať kapacitu 140 MW.
06. 07. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek