Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

SAPI
20. 05. 2025



Slovak Renewables Market Outlook 2025  prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách. Okrem toho zachytáva aj historický vývoj týchto technológií v SR, načrtáva tri scenáre ich budúceho rozvoja a poskytuje kľúčové informácie o prekážkach, energetickom potenciáli a legislatívnych rámcoch.

                                                         Slovak Market Outlook for Renewables 2025

Ku koncu roka 2024 sa podiel OZE na výrobe elektriny na Slovensku zvýšil o percentuálny bod v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dosiahol 24,2 %. Vodná energia naďalej na dominuje, tvoriac 66 % celkovej inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov, nasleduje solárna energia s 29 % a bioenergia s 5 %. Prírastok solárnych fotovoltických systémov v roku 2024 mierne prekročil rast z predchádzajúceho roka, čo viedlo k nárastu celkovej inštalovanej kapacity na 1 114 MW. Prírastky veternej a geotermálnej energie zostali, tak ako aj v minulých rokoch, minimálne.

Výzvou do budúcnosti bude aj plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti OZE. Aj keď Slovensko v apríli 2025 predložilo Európskej komisii konečný aktualizovaný Národný energetický a klimatický plán (NECP) na rok 2025, ktorý zahŕňa aktualizované ciele kapacity pre technológie RES-E do roku 2030, prognózy naznačujú značný rozdiel v plnení týchto cieľov, opäť s výnimkou fotovoltiky. Aby Slovensko dosiahlo uhlíkovú neutralitu do roku 2050, je nevyhnutné stanoviť konkrétne ciele kapacity pre každú technológiu RES-E do roku 2030.

Súvisiace

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

 

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

 

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.

01. 04. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek