Slnko a vietor dosiahli rekord vo výrobe elektriny

SAPI
26. 04. 2023Elektroenergetika je najčastejšie skloňovaný sektor pri dekarbonizácii a podľa think-tanku Ember bude aj prvým, kde k nej skutočne dôjde. Tomu nasvedčuje aj najnovšia správa o globálnom trhu s elektrinou, ktorú think-tank vydal. 

Podľa dostupných dát stúpol v minulom roku celosvetovo podiel solárnej a veternej energie na produkcii elektriny až na 12%, pričom všetky bezemisné zdroje prispievajú až podielom 39%. Okrem toho je možné vidieť aj pozitívne pokroky pri využití fosílnych palív. Hoci podiel uhlia narástol o približne 1%, tak rok 2022 zaznamenal najmenší nárast nových paroplynových elektrární za posledných 18 rokov. Think-tank na základe štúdie verí, že rok 2022 zaznamenal vrchol globálnych emisií v elektroenergetike, ktoré budú vďaka nárastu podielu OZE už iba klesať.

Komentáre

Súvisiace

Zelené investície na Slovensku sa postupne rozbiehajú

Spoločnosti Hoval, ktorá sa zameriava najmä na výrobu kotlových systémov a klimatizačných systémov, schválila vláda investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške osem miliónov eur.

31. 05. 2023VIAC

 

Zelené investície by mali v tomto roku prevýšiť investície do fosílnych palív

Pozornosť vzbudila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o svetových investíciách do energetiky (World Energy Investment, WEI). Podľa správy dosiahnu globálne investície do energetiky v roku 2023 približne 2,8 bilióna dolárov, z čoho by malo približne 1,7 bilióna dolárov ísť do rozvoja zelených technológií.

31. 05. 2023VIAC

 

Rozvoj OZE bude potrebovať investície do sietí

Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.

24. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek