Slnko a vietor dosiahli rekord vo výrobe elektriny

SAPI
26. 04. 2023Elektroenergetika je najčastejšie skloňovaný sektor pri dekarbonizácii a podľa think-tanku Ember bude aj prvým, kde k nej skutočne dôjde. Tomu nasvedčuje aj najnovšia správa o globálnom trhu s elektrinou, ktorú think-tank vydal. 

Podľa dostupných dát stúpol v minulom roku celosvetovo podiel solárnej a veternej energie na produkcii elektriny až na 12%, pričom všetky bezemisné zdroje prispievajú až podielom 39%. Okrem toho je možné vidieť aj pozitívne pokroky pri využití fosílnych palív. Hoci podiel uhlia narástol o približne 1%, tak rok 2022 zaznamenal najmenší nárast nových paroplynových elektrární za posledných 18 rokov. Think-tank na základe štúdie verí, že rok 2022 zaznamenal vrchol globálnych emisií v elektroenergetike, ktoré budú vďaka nárastu podielu OZE už iba klesať.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek