SAPI vydala príručku pre zakladateľov energetických komunít

SAPI
14. 10. 2024



Veľký míľnik pre komunitnú energetiku na Slovensku

Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI) spravila dôležitý krok smerom k rozvoju komunitnej energetiky na Slovensku. V spolupráci s Európskou klimatickou iniciatívou (EUKI) pripravila prvú Príručku pre zakladateľov energetických komunít, ktorá bola oficiálne predstavená 18. septembra 2024 na podujatí organizovanom v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA).

 

Komunitná energetika na Slovensku

Komunitná energetika, teda spoločná výroba a zdieľanie energie, je v rámci Európskej únie stále populárnejším konceptom. Na Slovensku je však ešte len v začiatkoch. Do dnešného dňa sú oficiálne registrované iba tri energetické komunity, čo poukazuje na prekážky v legislatíve a nedostatok praktických skúseností. Tento stav bol predmetom diskusie už na SAPI Energy Conference 2023, kde sa téma po prvýkrát bližšie priblížila odbornej verejnosti.

 

Príručka – komplexný návod pre záujemcov

Nová príručka poskytuje záujemcom komplexné informácie o procese zakladania energetických komunít, od definícií, právneho rámca, typov komunít až po praktické kroky, ako navrhnúť a financovať obnoviteľné zdroje energie. „Tento dokument zahŕňa dôležité právne predpisy, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci EÚ, ktoré sú pre našu krajinu záväzné,“ uviedol spoluautor príručky Boris Valach zo SAPI.

 

Výzva na podnety a pripomienky

SAPI vyzýva všetkých záujemcov o komunitnú energetiku, odbornú verejnosť aj budúcich zakladateľov energetických komunít, aby zasielali svoje podnety a pripomienky k príručke. Týmto spôsobom chce asociácia zabezpečiť, že dokument bude čo najpraktickejší a prispôsobený reálnym potrebám praxe.

 

Prekážky a potenciál

Príručka sa venuje aj hlavným výzvam, ktorým čelia záujemci o založenie energetických komunít – od regulačných bariér, technických výziev až po problémy s financovaním. Napriek tomu sa odborníci zhodujú, že komunitná energetika má na Slovensku značný potenciál, čo potvrdil aj riaditeľ SAPI Ján Karaba: „Táto príručka je prvým komplexným usmernením pre tých, ktorí chcú vytvárať a manažovať energetické komunity u nás.“

Komentáre

Súvisiace

 

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek