ÚVOD → AKTUALITY →Tlačové správy
30. október 2024
Rozvoj OZE môže
vytvoriť desaťtisíce nových pracovných miest
Slovensko bude musieť
prispôsobiť vzdelávací systém novým nárokom z trhu
SAPI - Slovenská asociácia udržateľnej energetiky pripravila v spolupráci s nemeckou konzultačnou spoločnosťou eclareon prvú komplexnú štúdiu o zelených pracovných miestach na Slovensku. Jedinečnú štúdiu asociácia predstavila za okrúhlym stolom odbornej verejnosti, od ktorej dostala a v ďalšom období aj očakáva ďalšiu spätnú väzbu. Štúdia rozvoja pracovných miest v sektore OZE sa zaoberá dynamikou trhu práce a pracovnými príležitosťami v sektore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), so zameraním sa na technológie ako fotovoltika, veterná energia a tepelné čerpadlá.
„Štúdia využíva viacúrovňový metodologický model, ktorý zahŕňa
Employment Factor Model (EFM) na meranie počtu pracovných miest vytvorených na
každú megawatthodinovú kapacitu a Input-Output Model (IOM) na zachytenie
širšieho ekonomického vplyvu OZE na slovenskú ekonomiku. V rámci zberu dát bola
využitá online dotazníková metóda a pološtrúkturované expertné rozhovory, ktoré
priniesli kvantitatívne a kvalitatívne informácie o dynamike pracovného
trhu a výzvach pri nábore kvalifikovaných pracovníkov v sektore OZE,“ približuje
spoluautor štúdie Boris Valach zo SAPI.
Pri prognózach pracovala štúdia s tromi základnými scenármi rozvoja OZE do roku 2030, vychádzajúc z tohtoročnej správy o rozvoji obnoviteľných zdrojov na Slovensku.
„Štúdia poukazuje na nesúlad medzi súčasnými kvalifikačnými zručnosťami na trhu nárokmi sektora OZE. Bude potrebná špecializácia učebných osnov, spolupráca s priemyselnými partnermi a väčší dôraz na praktickú výučbu. Bez koordinovaných krokov by sa mohol objaviť výrazný nedostatok pracovných síl, čo by mohlo ohroziť dosiahnutie cieľov v oblasti zelenej energetiky,“ upozorňuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Diskusia odborníkov upozornila na systémové nedostatky
Po predstavení štúdie a jej záverov odborníkom z Ministerstva hospodárstva SR, Úradu vlády SR, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, Inštitútu environmentálnej politiky, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, CELSI či Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, vyplynuli z nasledujúcej diskusie zaujímavé závery. Diskutujúci sa zhodli, že pre rozsiahlejší rast nových, zelených pracovných miest chýba širší záujem verejnosti o problematiku zelenej energie. Rovnako sa s nevôľou k zmenám vo výrobe stavajú aj zamestnanci, ktorí pri modernizáciách výroby pociťujú neistotu. Najväčšou výzvou však má byť vzdelávanie, kde okrem chýbajúcej literatúry narážame na nedostatok odborných pedagógov a nedostatočné vybavenie vzdelávacích inštitúcií. Odpoveďou má byť akási multiplatforma, ktorá bude združovať viacero ministerstiev, štátnych inštitúcií a asociácií, s cieľom vytvoriť ustálenú prax, ktorou by sa vzdelávanie v budúcnosti riadilo, aby dokázalo naplniť potreby trhu.
Štúdiu v anglickom jazyku v jej plnom znení si môžete
stiahnuť na nasledovnom odkaze.
Kontakt pre
médiá:
Juraj Vedej,
0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk
Slovenské domácnosti majú veľký záujem o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, biomasu či veternú elektráreň. Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam, alokovala Slovenská inovačná energetická agentúra už príspevky v objeme 65 % prostriedkov vyčlenených na tento účel až do roku 2029.
29. 01. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Energetická politika Slovenska by nemala stáť na snahe dovážať ruský plyn, ale naopak na znižovaní jeho spotreby. Cestou je zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, ako aj využívanie lokálnych zelených zdrojov energie. Na tieto opatrenia máme už teraz 4,2 miliardy eur v rámci eurofondov a nemusíme ich brať zo štátneho rozpočtu. Navyše, na plnenie cieľov stanovených v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne, budeme mať do roku 2032 k dispozícii ďalších 10 miliárd eur.
14. 01. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek