Príklady dobrej praxe: Nový život pre hnedouhoľnú baňu – cez slnko

SAPI
07. 12. 2022Výstavba veľkých solárnych parkov je v súčasnosti jedným z najlepších spôsobov, ako využiť vyradené banícke oblasti. Takouto konverziou sa venujú napríklad aj v USA alebo Turecku. V rámci Európskej únie je jasným lídrom Nemecko, ktoré nedávno dokončilo výstavbu solárneho parku o kapacite 170 MW. 

Baňa pri dedine Klettwitz, kde bol solárny park vystavaný, patrí medzi najväčšie brownfieldy v Európe, preto bolo jeho využitie pre rozvoj OZE najlogickejším riešením. Brownfieldy majú kvôli ich toxicite iba málokedy iné potenciálne využitie, aj preto sa s nimi ráta ako s vhodnou pôdou pre výstavbu solárnych parkov v bývalých baníckych oblastiach naprieč Európou.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek