ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
Výstavba veľkých solárnych parkov je v súčasnosti jedným z najlepších spôsobov, ako využiť vyradené banícke oblasti. Takouto konverziou sa venujú napríklad aj v USA alebo Turecku. V rámci Európskej únie je jasným lídrom Nemecko, ktoré nedávno dokončilo výstavbu solárneho parku o kapacite 170 MW.
Baňa pri dedine Klettwitz, kde bol solárny park vystavaný, patrí medzi najväčšie brownfieldy v Európe, preto bolo jeho využitie pre rozvoj OZE najlogickejším riešením. Brownfieldy majú kvôli ich toxicite iba málokedy iné potenciálne využitie, aj preto sa s nimi ráta ako s vhodnou pôdou pre výstavbu solárnych parkov v bývalých baníckych oblastiach naprieč Európou.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek