Príklad dobrej praxe: Do českej legislatívy sa zavádzajú energetické spoločenstvá, existuje už aj návod na ich fungovanie

SAPI
07. 03. 2023



U našich českých susedov budú pravdepodobne energetické spoločenstvá čoskoro realitou. Definuje ich totiž návrh novely energetického zákona, ktorý dokončilo ministerstvo priemyslu a obchodu. 

Novela nadväzuje na doterajšie zmeny, ktoré reagovali na problémy na energetickom trhu a mali uľahčiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a zavádza energetické spoločenstvá a spoločenstvá pre obnoviteľné zdroje ako nových účastníkov trhu. Základom týchto spoločenstiev, ktoré sa stanú právnickou osobou, bude spoločná výroba energie napríklad solárnymi alebo veternými elektrárňami a jej následné zdieľanie medzi jej členmi. Začínajú sa tu navyše objavovať aj praktické informácie pre záujemcov o energetické spoločenstvá – napríklad Energetický regulační úřad vydal návod, ako postupovať pri výrobe a zdieľaní elektriny v bytových domoch. Na Slovensku sa táto diskusia stále neotvára a to aj napriek jej nesmiernej dôležitosti pre budúce plnenie cieľov.

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

 

Len 17 % farmárov v Austrálii je proti využitiu pôdy na OZE

Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek