Príklad dobrej praxe: Do českej legislatívy sa zavádzajú energetické spoločenstvá, existuje už aj návod na ich fungovanie

SAPI
07. 03. 2023U našich českých susedov budú pravdepodobne energetické spoločenstvá čoskoro realitou. Definuje ich totiž návrh novely energetického zákona, ktorý dokončilo ministerstvo priemyslu a obchodu. 

Novela nadväzuje na doterajšie zmeny, ktoré reagovali na problémy na energetickom trhu a mali uľahčiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a zavádza energetické spoločenstvá a spoločenstvá pre obnoviteľné zdroje ako nových účastníkov trhu. Základom týchto spoločenstiev, ktoré sa stanú právnickou osobou, bude spoločná výroba energie napríklad solárnymi alebo veternými elektrárňami a jej následné zdieľanie medzi jej členmi. Začínajú sa tu navyše objavovať aj praktické informácie pre záujemcov o energetické spoločenstvá – napríklad Energetický regulační úřad vydal návod, ako postupovať pri výrobe a zdieľaní elektriny v bytových domoch. Na Slovensku sa táto diskusia stále neotvára a to aj napriek jej nesmiernej dôležitosti pre budúce plnenie cieľov.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek