Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles. Za hlavnú príčinu je považovaná vysoká cena elektriny, pozastavené vystavovanie poukážok z programu Zelená domácnostiam, ktorému sme čelili ku koncu roka, ako aj cenová prístupnosť plynových kotlov. Odborníci však napriek tomu ubezpečujú, že o kúpu a inštaláciu tepelných čerpadiel je aj naďalej vysoký záujem naprieč všetkými sektormi a že dlhodobo bude krivka ich predaja stúpať. Rok 2024 sme však nezačali zrovna najšťastnejšie s ohľadom na omeškanie spustenia novej Zelenej domácnostiam. Práve domácnosti totiž tvoria najväčšieho spoluúčastníka na trhu s tepelnými čerpadlami - až 97 % predaných čerpadiel má výkon do 20 kW, teda sú určené pre rodinné domy. Hoci význam ostatných sektorov využívajúcich veľké tepelné čerpadlá s výkonom nad 20 kW, teda napríklad sektora služieb alebo priemyslu, neustále rastie, je zjavné, že práve domácnosti v dohľadnej dobe zohrajú prím. Preto by sme mali hľadať možnosti, ako ich investície podporiť, nie im ich uberať.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek