Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

SAPI
13. 06. 2024Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles. Za hlavnú príčinu je považovaná vysoká cena elektriny, pozastavené vystavovanie poukážok z programu Zelená domácnostiam, ktorému sme čelili ku koncu roka, ako aj cenová prístupnosť plynových kotlov. Odborníci však napriek tomu ubezpečujú, že o kúpu a inštaláciu tepelných čerpadiel je aj naďalej vysoký záujem naprieč všetkými sektormi a že dlhodobo bude krivka ich predaja stúpať. Rok 2024 sme však nezačali zrovna najšťastnejšie s ohľadom na omeškanie spustenia novej Zelenej domácnostiam. Práve domácnosti totiž tvoria najväčšieho spoluúčastníka na trhu s tepelnými čerpadlami - až 97 % predaných čerpadiel má výkon do 20 kW, teda sú určené pre rodinné domy. Hoci význam ostatných sektorov využívajúcich veľké tepelné čerpadlá s výkonom nad 20 kW, teda napríklad sektora služieb alebo priemyslu, neustále rastie, je zjavné, že práve domácnosti v dohľadnej dobe zohrajú prím. Preto by sme mali hľadať možnosti, ako ich investície podporiť, nie im ich uberať.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Zelená domácnostiam s novými podmienkami a ďalším odkladom

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu.

03. 07. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek