Pozitívny príklad v oblasti teplárenstva z ČR

SAPI
03. 08. 2022V susednej Českej republike oceňovali v rámci Dní teplárenstva a energetiky inovatívne projekty. V kategórii Rozvoj a využitie KVET a OZE v teplárenstve vyhral projekt Teplárne Brno EKOtelna s alternatívnymi zdrojmi. V rámci rekonštrukcie Teplárne Brno boli do procesu integrované aj technológie využívajúce OZE. V EKOtolni sa síce naďalej vyrába teplo zo zemného plynu, ale zároveň využíva tepelné čerpadlá, ktoré sú poháňané elektrinou z fotovoltických panelov umiestnených na streche budovy. Sústava je doplnená o batériovú akumuláciu a akumulačnú nádrž na teplú vodu. Z tohto batériového úložiska môžu čerpať elektrinu aj elektromobily. Ako uvádza EKOtolňa, ich cieľom bolo naplno využiť možnosti, ktoré im ponúka slnko dopadajúce na strechu budovy. To nielenže vyrába elektrinu, ale predhrieva aj vodu, ktorá je následne dohrievaná na parametre plynového kotla. EKOtepláreň ponúka pre návštevníkov, ktorí sa o projekt zaujímajú alebo by sa ním chceli inšpirovať aj komentovanú prehliadku.

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

 

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek