Pozitívny príklad v oblasti teplárenstva z ČR

SAPI
03. 08. 2022V susednej Českej republike oceňovali v rámci Dní teplárenstva a energetiky inovatívne projekty. V kategórii Rozvoj a využitie KVET a OZE v teplárenstve vyhral projekt Teplárne Brno EKOtelna s alternatívnymi zdrojmi. V rámci rekonštrukcie Teplárne Brno boli do procesu integrované aj technológie využívajúce OZE. V EKOtolni sa síce naďalej vyrába teplo zo zemného plynu, ale zároveň využíva tepelné čerpadlá, ktoré sú poháňané elektrinou z fotovoltických panelov umiestnených na streche budovy. Sústava je doplnená o batériovú akumuláciu a akumulačnú nádrž na teplú vodu. Z tohto batériového úložiska môžu čerpať elektrinu aj elektromobily. Ako uvádza EKOtolňa, ich cieľom bolo naplno využiť možnosti, ktoré im ponúka slnko dopadajúce na strechu budovy. To nielenže vyrába elektrinu, ale predhrieva aj vodu, ktorá je následne dohrievaná na parametre plynového kotla. EKOtepláreň ponúka pre návštevníkov, ktorí sa o projekt zaujímajú alebo by sa ním chceli inšpirovať aj komentovanú prehliadku.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek