Podvodné firmy v Čechách sľubujú nereálnu návratnosť fotovoltických inštalácií

SAPI
01. 03. 2023



Susedná Česká republika hlási prvé prípady zneužívanie energetickej krízy. Ide o tzv. „energošmejdov“, ktorí majú sľubovať oveľa vyššiu návratnosť investícií, ako je reálna. 

Pri výpočtoch totiž pracujú s extrémne vysokými cenami z minulého roka, čo je, samozrejme, nepravdepodobné, aby sa udržalo počas celej doby prevádzky elektrárne. SAPI aj v tejto súvislosti odporúča spolupracovať len s certifikovanými inštalatérmi a pri investovaní sa správať racionálne. Podobné prípady sa už mohli vyskytnúť a určite sa vyskytnú aj u nás.

Súvisiace

Solárna energia je dôležitá súčasť energetiky v Európe, nové technologické riešenia prinášajú ďalší potenciál

Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.

20. 06. 2025VIAC

 

Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek