Podpora geotermálnej energie sa opäť odkladá

SAPI
07. 03. 2023Hoci je pre rozvoj geotermálnej energie na Slovensku z eurofondov vyčlenených 13 miliónov eur, prvé investičné výzvy uvidíme až v priebehu budúceho roka. Slovensko tak bude opäť zaostávať za svojimi európskymi partnermi, u ktorých sa začína geotermál dostávať čoraz viac do popredia. 

Práve využitie eurofondov na podporu prieskumných vrtov je pokladané za jedno z kľúčových opatrení, ktoré by mali naštartovať využitie geotermálnej energie. Ako sa prednedávnom vyjadril minister životného prostredia, štát by mal aj za pomoci eurofondov hľadať spôsoby, ako znížiť investičné náklady. Odklad uvoľnenia finančných prostriedkov preto efektívne zaistil, že budeme ďalší rok prakticky na nule. Ostáva dúfať, že bude tento čas využitý na prípravu akčného plánu pre rozvoj geotermálnej energie v podobnej podobe, ako bol prijatý u našich severných susedov.

Komentáre

Súvisiace

Geotermálna energia má v tepelnom nemeckom sektore zohrať kľúčovú úlohu

Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval, že by sa mala geotermálna energia v nadchádzajúcich rokoch tešiť čoraz väčšej podpore. Do roku 2030 by mal podiel geotermálu vo výrobe tepla narásť až 10-násobne.

07. 09. 2023VIAC

 

Nová kapitola v Pláne obnovy a odolnosti sľubuje rozvoj OZE

V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie.

03. 05. 2023VIAC

 

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek