Podpora geotermálnej energie sa opäť odkladá

SAPI
07. 03. 2023Hoci je pre rozvoj geotermálnej energie na Slovensku z eurofondov vyčlenených 13 miliónov eur, prvé investičné výzvy uvidíme až v priebehu budúceho roka. Slovensko tak bude opäť zaostávať za svojimi európskymi partnermi, u ktorých sa začína geotermál dostávať čoraz viac do popredia. 

Práve využitie eurofondov na podporu prieskumných vrtov je pokladané za jedno z kľúčových opatrení, ktoré by mali naštartovať využitie geotermálnej energie. Ako sa prednedávnom vyjadril minister životného prostredia, štát by mal aj za pomoci eurofondov hľadať spôsoby, ako znížiť investičné náklady. Odklad uvoľnenia finančných prostriedkov preto efektívne zaistil, že budeme ďalší rok prakticky na nule. Ostáva dúfať, že bude tento čas využitý na prípravu akčného plánu pre rozvoj geotermálnej energie v podobnej podobe, ako bol prijatý u našich severných susedov.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

 

Stredná Európa vstupuje do roku 2023 so zvýšeným záujmom o geotermálnu energiu

Energetická kríza, ktorá v priebehu minulého roku nabrala na intenzite, so sebou priniesla aj pozitívnu reakciu, ktorá môže pomôcť sektoru stredoeurópskeho teplárenstva. Hneď niekoľko štátov prejavilo rastúci záujem o rozvoj geotermálnej energie a investície do prieskumných vrtov.

06. 01. 2023VIAC

 

Poľsko sa vydáva cestou geotermálnej energie

Hoci je Poľsko aj naďalej do veľkej miery závislé na využívaní uhlia, nie je možné opomenúť pokroky, ktoré náš sused robí v oblasti obnoviteľných zdrojov. Okrem širšieho využitia solárnej a veternej energie sa poľská vláda najnovšie začína viac zaoberať aj potenciálom geotermálnej energie a predstavila svoj Viacročný program rozvoja využívania geotermálnych zdrojov.

07. 12. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek