Podiel OZE opäť stagnuje

SAPI
08. 02. 2023Podiel OZE na Slovensku je dlhodobo tvrdým orieškom. Viac ako sedem rokov trvajúci stop-stav je však len jednou z príčin, prečo skutočný podiel nerastie. Rast spomaľujú aj bariéry, na ktoré SAPI vytrvalo upozorňuje. 

Napriek tomu sa Slovensko túto skutočnosť pokúsilo oklamať započítaním spaľovania dreva do podielu OZE, čo nás posunulo za rok 2019 z približne 12 % na úroveň 16,9 %. Následne sa rastový trend opäť spomalil, keď sme v roku 2020 dosiahli podiel OZE na úrovni 17,3 % a za rok 2021 bol nárast už len o 0,1 %. Zatiaľ čo EÚ ako celok slávi, že produkcia elektriny zo slnka a vetra konečne prekonala zemný plyn, tak naše ambície pri 17 % zjavne skončili a začína sa opäť stagnácia. Ostáva nám veriť, že po postupnom zverejňovaní prvých dát za rok 2022 sa ukáže, že Slovensko nemá v pláne v tomto trende pokračovať a prejaví sa opätovný nárast podielu OZE.

Komentáre

Súvisiace

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

 

Až 7 krajín sveta pokrýva takmer celú spotrebu elektriny obnovteľnými zdrojmi

Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island.

09. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek