Podiel OZE opäť stagnuje

SAPI
08. 02. 2023Podiel OZE na Slovensku je dlhodobo tvrdým orieškom. Viac ako sedem rokov trvajúci stop-stav je však len jednou z príčin, prečo skutočný podiel nerastie. Rast spomaľujú aj bariéry, na ktoré SAPI vytrvalo upozorňuje. 

Napriek tomu sa Slovensko túto skutočnosť pokúsilo oklamať započítaním spaľovania dreva do podielu OZE, čo nás posunulo za rok 2019 z približne 12 % na úroveň 16,9 %. Následne sa rastový trend opäť spomalil, keď sme v roku 2020 dosiahli podiel OZE na úrovni 17,3 % a za rok 2021 bol nárast už len o 0,1 %. Zatiaľ čo EÚ ako celok slávi, že produkcia elektriny zo slnka a vetra konečne prekonala zemný plyn, tak naše ambície pri 17 % zjavne skončili a začína sa opäť stagnácia. Ostáva nám veriť, že po postupnom zverejňovaní prvých dát za rok 2022 sa ukáže, že Slovensko nemá v pláne v tomto trende pokračovať a prejaví sa opätovný nárast podielu OZE.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek