Podiel OZE opäť stagnuje

SAPI
08. 02. 2023Podiel OZE na Slovensku je dlhodobo tvrdým orieškom. Viac ako sedem rokov trvajúci stop-stav je však len jednou z príčin, prečo skutočný podiel nerastie. Rast spomaľujú aj bariéry, na ktoré SAPI vytrvalo upozorňuje. 

Napriek tomu sa Slovensko túto skutočnosť pokúsilo oklamať započítaním spaľovania dreva do podielu OZE, čo nás posunulo za rok 2019 z približne 12 % na úroveň 16,9 %. Následne sa rastový trend opäť spomalil, keď sme v roku 2020 dosiahli podiel OZE na úrovni 17,3 % a za rok 2021 bol nárast už len o 0,1 %. Zatiaľ čo EÚ ako celok slávi, že produkcia elektriny zo slnka a vetra konečne prekonala zemný plyn, tak naše ambície pri 17 % zjavne skončili a začína sa opäť stagnácia. Ostáva nám veriť, že po postupnom zverejňovaní prvých dát za rok 2022 sa ukáže, že Slovensko nemá v pláne v tomto trende pokračovať a prejaví sa opätovný nárast podielu OZE.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek