OZE nestíhajú rastúcemu dopytu po energiách

SAPI
28. 07. 2021Medzinárodná energetická agentúra IEA poukázala v júlovej správe na rýchlo rastúci dopyt po energii, ktoré OZE nestačia. Ak to pojmeme takto jednoducho, nikdy naša planéta nedosiahne uhlíkovú neutralitu a pravdepodobne tu ani nebude lepšie prostredie pre život. Musíme si však uvedomiť, rozvoj OZE je stále ešte v plienkach a neustále vznikajú nové technológie, zdokonaľujú sa batériové systémy, prispôsobujú siete. Ak dnes OZE nestíhajú skokovému nárastu spotreby elektriny, je to výzva do budúcna, no zároveň aj varovný prst pre spotrebiteľov, aby hľadali spôsoby, ako spotrebu energie obmedziť. Iste, sú odvetvia, v ktorých to pôjde len veľmi ťažko, no pri súčasnej rýchlosti technologického pokroku to rozhodne nie je nemožné. Bude to však chcieť vôľu firiem, štátu a dostatočný nátlak verejnosti.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek