OZE nestíhajú rastúcemu dopytu po energiách

SAPI
28. 07. 2021Medzinárodná energetická agentúra IEA poukázala v júlovej správe na rýchlo rastúci dopyt po energii, ktoré OZE nestačia. Ak to pojmeme takto jednoducho, nikdy naša planéta nedosiahne uhlíkovú neutralitu a pravdepodobne tu ani nebude lepšie prostredie pre život. Musíme si však uvedomiť, rozvoj OZE je stále ešte v plienkach a neustále vznikajú nové technológie, zdokonaľujú sa batériové systémy, prispôsobujú siete. Ak dnes OZE nestíhajú skokovému nárastu spotreby elektriny, je to výzva do budúcna, no zároveň aj varovný prst pre spotrebiteľov, aby hľadali spôsoby, ako spotrebu energie obmedziť. Iste, sú odvetvia, v ktorých to pôjde len veľmi ťažko, no pri súčasnej rýchlosti technologického pokroku to rozhodne nie je nemožné. Bude to však chcieť vôľu firiem, štátu a dostatočný nátlak verejnosti.

Komentáre

Súvisiace

Zelené investície na Slovensku sa postupne rozbiehajú

Spoločnosti Hoval, ktorá sa zameriava najmä na výrobu kotlových systémov a klimatizačných systémov, schválila vláda investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške osem miliónov eur.

31. 05. 2023VIAC

 

Zelené investície by mali v tomto roku prevýšiť investície do fosílnych palív

Pozornosť vzbudila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o svetových investíciách do energetiky (World Energy Investment, WEI). Podľa správy dosiahnu globálne investície do energetiky v roku 2023 približne 2,8 bilióna dolárov, z čoho by malo približne 1,7 bilióna dolárov ísť do rozvoja zelených technológií.

31. 05. 2023VIAC

 

Rozvoj OZE bude potrebovať investície do sietí

Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.

24. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek