Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

SAPI
01. 03. 2023Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení. Odpadové teplo sa v súčasnosti nevyužíva a necháva sa „voľne vytratiť“ – podľa analýzy by pritom iba v Európskej únii bolo schopné takmer úplne pokryť vykurovanie a ohrev vody v obytných domoch a budovách služieb. Využitie odpadového tepla by si mohlo okrem toho nájsť značné využitie aj v ťažkom priemysle. Nie je pritom potrebné jeho opätovné spracovanie na tom istom mieste, kde bolo vyprodukované – analýza navrhuje využitie v okresnej energetike, alebo dokonca aj jeho predaj spoločnostiam v iných sektoroch, ktoré potrebujú viac tepelnej energie.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek