Možným riešeniam energetickej krízy sa tentoraz venoval FinReport, ktorý spomína dve hlavné možnosti, návrat k uhliu alebo prechod na OZE. Práve prechod na OZE sa podľa vyjadrení viacerých respondentov v článku javí ako to najlepšie možné riešenie v súčasnej dobe, no zároveň upozorňuje aj na negatívne externality v podobe krátkodobého zvýšenia cien energií, čo môže vyvolať nevôľu v spoločnosti. Zmeny sú však už prebiehajú a sú nevyhnutné, pričom k dobrému uváženiu našich ďalších krokov vyzýva čoraz viac osobností, vrátane napríklad Vedátora Samuela Kováčika.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek