Od uhlia k biomase - Sme len na polceste k skutočne obnoviteľným zdrojom tepla

SAPI
05. 10. 2021Dekarbonizácia v Európe dosiahne ďalší míľnik. V roku 2023 uzavrie Nórsko svoju poslednú uhoľnú baňu v Arktíde. Na Špicbergoch však okrem Nórov pôsobí aj ruská spoločnosť, ktorá s ťažbou plánuje naďalej pokračovať. Pozitívne trendy vnímať aj na Slovensku. Najnovšie sa nechal počuť štátny teplárenský holding spoločnosť Národná energetická, že vyrába viac ako 97 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Horšia správa je, že ide primárne o biomasu, kde reálna ekologickosť závisí od jej pôvodu. V každom prípade si sektore vykurovania a chladenia vieme predstaviť aj ekologickejšie skutočne obnoviteľné zdroje energie. Pri ich rozvoji však bude potrebná výraznejšia pomoc zo strany štátu. Hovoríme predovšetkým o geotermálnej energii, ktorá má na Slovensku ešte veľký nevyužitý potenciál. Prvé „lastovičky“ máme už aj u nás a sme radi, že spoločnosť PW Energy, ako investor tohto projektu, je členom SAPI. Pripomíname, že o využití geotermálnej energii na Slovensku sa bude hovoriť aj na nadchádzajúcom seminári SAPI "Fotovoltika a OZE v roku 2022", na ktorého sledovanie vás srdečne pozývame.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek