Od uhlia k biomase - Sme len na polceste k skutočne obnoviteľným zdrojom tepla

SAPI
05. 10. 2021Dekarbonizácia v Európe dosiahne ďalší míľnik. V roku 2023 uzavrie Nórsko svoju poslednú uhoľnú baňu v Arktíde. Na Špicbergoch však okrem Nórov pôsobí aj ruská spoločnosť, ktorá s ťažbou plánuje naďalej pokračovať. Pozitívne trendy vnímať aj na Slovensku. Najnovšie sa nechal počuť štátny teplárenský holding spoločnosť Národná energetická, že vyrába viac ako 97 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Horšia správa je, že ide primárne o biomasu, kde reálna ekologickosť závisí od jej pôvodu. V každom prípade si sektore vykurovania a chladenia vieme predstaviť aj ekologickejšie skutočne obnoviteľné zdroje energie. Pri ich rozvoji však bude potrebná výraznejšia pomoc zo strany štátu. Hovoríme predovšetkým o geotermálnej energii, ktorá má na Slovensku ešte veľký nevyužitý potenciál. Prvé „lastovičky“ máme už aj u nás a sme radi, že spoločnosť PW Energy, ako investor tohto projektu, je členom SAPI. Pripomíname, že o využití geotermálnej energii na Slovensku sa bude hovoriť aj na nadchádzajúcom seminári SAPI "Fotovoltika a OZE v roku 2022", na ktorého sledovanie vás srdečne pozývame.

Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek