Od uhlia k biomase - Sme len na polceste k skutočne obnoviteľným zdrojom tepla

01.01.1970

SAPI
05. 10. 2021Dekarbonizácia v Európe dosiahne ďalší míľnik. V roku 2023 uzavrie Nórsko svoju poslednú uhoľnú baňu v Arktíde. Na Špicbergoch však okrem Nórov pôsobí aj ruská spoločnosť, ktorá s ťažbou plánuje naďalej pokračovať. Pozitívne trendy vnímať aj na Slovensku. Najnovšie sa nechal počuť štátny teplárenský holding spoločnosť Národná energetická, že vyrába viac ako 97 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Horšia správa je, že ide primárne o biomasu, kde reálna ekologickosť závisí od jej pôvodu. V každom prípade si sektore vykurovania a chladenia vieme predstaviť aj ekologickejšie skutočne obnoviteľné zdroje energie. Pri ich rozvoji však bude potrebná výraznejšia pomoc zo strany štátu. Hovoríme predovšetkým o geotermálnej energii, ktorá má na Slovensku ešte veľký nevyužitý potenciál. Prvé „lastovičky“ máme už aj u nás a sme radi, že spoločnosť PW Energy, ako investor tohto projektu, je členom SAPI. Pripomíname, že o využití geotermálnej energii na Slovensku sa bude hovoriť aj na nadchádzajúcom seminári SAPI "Fotovoltika a OZE v roku 2022", na ktorého sledovanie vás srdečne pozývame.

Komentáre

Súvisiace

Plynárom sa nepáči balíček Fit for 55

Blížiaci sa koniec éry využívania fosílnych palív vyvoláva dôležitú otázku o budúcnosti energetiky. Na jednej strane končia staré, znečisťujúce zdroje, no na strane druhej ešte siete ani legislatívy nie sú pripravené na väčší podiel a integráciu OZE. Dočasnou odpoveďou, zvlášť v krajinách ako Slovensko, má byť nízkouhlíkový zemný plyn.

17. 09. 2021VIAC

 

Výroba zelenej ocele môže významným spôsobom prispieť v boji proti klimatickej zmene

Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie.

04. 09. 2021VIAC

 

Najväčšia veterná turbína bude čínska

Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW.

24. 08. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek