Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

SAPI
16. 05. 2024



V Bratislave 16. mája 2024

TLAČOVÁ SPRÁVA

 

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny. Medziročne dokázali zvýšiť svoju výrobu až desaťnásobne v porovnaní s jadrovými elektrárňami. V prípade Slovenska je vietor najmenej využívaným zdrojom elektriny, plánované zvýšenie poplatku za G-komponent bude znamenať stopku pre jeho rozvoj.

 Aj minulý rok sa podľa štúdie Global Electricity Review 2024 z dielne think-tanku Ember potvrdil nezastupiteľný prínos obnoviteľných zdrojov energie k výrobe elektriny. Lídrom vo zvyšovaní výroby elektriny boli opäť veterné a solárne elektrárne. Vo svete už aj vďaka týmto zdrojom dodávajú OZE takmer tretinu vyrobenej elektriny. „Najmä veterné a solárne elektrárne potvrdili, že sú alternatívou ako rýchlo, ekologicky a cenovo priaznivo reagovať na rastúcu spotrebu elektriny,“ hovorí Ján Lacko, člen Výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). 

Kým napríklad v prípade jadra sa minulý rok celosvetovo vyrobilo medziročne len o 21 terawatthodín (TWh) elektriny viac, veterné elektrárne zvýšili výrobu v porovnaní s jadrovými elektrárňami desaťnásobne, a to o 206 TWh. Ako dodáva J. Lacko, súvisí to najmä s tým, že veterné elektrárne sa dajú v prípade štandardných povoľovacích procesov relatívne rýchlo postaviť, kým výstavba jadrovej elektrárne môže trvať aj 10 - 15 rokov. „Štát síce ohlásil plán na výstavbu nového jadrového zdroja, ale ten nebude reálne vyrábať elektrinu skôr ako v roku 2040. Už v roku 2030 pritom bude Slovensko riešiť nedostatok vlastnej elektriny,“ dodáva J. Lacko.

 K lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny EÚ. Napríklad v prípade Dánska vyrobia veterné elektrárne až 58 % z celkovo vyrobenej elektrickej energie, nasleduje Írsko s 38 % a Portugalsko s 29 %. „Na Slovensku je to, bohužiaľ, stále blízko nule. Aj vzhľadom na aktuálny návrh na zvyšovanie poplatku tzv. G-komponentu je otázne, či vytvoríme podmienky na to, aby sme ako krajina v dohľadnej dobe začali dobiehať ostatné aj susedné krajiny,“ upozorňuje J. Lacko.
 Napriek celosvetovému trendu, ktorý predpokladá do roku 2030 až strojnásobenie výrobných kapacít OZE, na Slovensku s podporou obnoviteľných zdrojov energie zaostávame. „Kvôli dlhodobo nevyriešeným legislatívnym bariéram u nás povoľovacie procesy trvajú dlhé roky. Naďalej platí, že sa tento rok u nás nepostaví ani jedna veterná elektráreň, kvôli čomu sme už roky z pohľadu výrobnej kapacity elektriny z vetra na chvoste Európy,“ upozorňuje J. Lacko.
  

Ján Lacko                                                                                            Peter Marčan

Člen Výkonného výboru SAPI                                                     PR agentúra ReputationN

Jan.lacko@sapi.sk                                                                             marcan@reputationn.sk

+421 917 840 357                                                                            +421 910 984 243

 

Komentáre

Súvisiace

Veľký míľnik smerom k naštartovaniu rozvoja komunitnej energetiky na Slovensku

SAPI vydalo príručku pre záujemcov o založenie energetických komunít

19. 09. 2024VIAC

 

Obnoviteľné zdroje energie priniesli záporné ceny aj na Slovensko

Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené.

11. 09. 2024VIAC

 

SAPI sa stala členom Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD)

Od začiatku augusta je SAPI novým členom APZD s víziou posilniť podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a urýchliť prechod k ekologicky udržateľnému priemyslu.

11. 09. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek