ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
V Taliansku sa testuje systém agrivoltických panelov, ktorý by mohol poskytnúť pestovateľom väčšiu flexibilitu pri ich využití. Namiesto stacionárnych panelov by mali byť využité panely schopné rotovať podľa potreby a aktuálneho umiestnenia slnka. Rotovať by boli schopné ako okolo svojej osi, tak aj okolo osi nosnej štruktúry, čo im poskytne väčšiu flexibilitu. Výhod tohto systému je viacero. Z pohľadu produkcie zelenej energie budú mať panely možnosť maximalizovať svoj výrobný potenciál. Čo sa týka farmárskej produkcie, tak tam bude môcť systém upraviť, koľko svetla panely pustia a aký veľký tieň vytvoria. Kým niektoré plodiny majú väčší prospech z tieňa, niektoré potrebujú pre správny rast priamy slnečný kontakt. Tému agrivoltiky SAPI pozorne sleduje a venovali sme jej aj priestor na našej SAPI Energy Conference 2022.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek