ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
V Taliansku sa testuje systém agrivoltických panelov, ktorý by mohol poskytnúť pestovateľom väčšiu flexibilitu pri ich využití. Namiesto stacionárnych panelov by mali byť využité panely schopné rotovať podľa potreby a aktuálneho umiestnenia slnka. Rotovať by boli schopné ako okolo svojej osi, tak aj okolo osi nosnej štruktúry, čo im poskytne väčšiu flexibilitu. Výhod tohto systému je viacero. Z pohľadu produkcie zelenej energie budú mať panely možnosť maximalizovať svoj výrobný potenciál. Čo sa týka farmárskej produkcie, tak tam bude môcť systém upraviť, koľko svetla panely pustia a aký veľký tieň vytvoria. Kým niektoré plodiny majú väčší prospech z tieňa, niektoré potrebujú pre správny rast priamy slnečný kontakt. Tému agrivoltiky SAPI pozorne sleduje a venovali sme jej aj priestor na našej SAPI Energy Conference 2022.
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek