Nový agrivoltický systém môže zväčšiť jeho flexibilitu a využitie

SAPI
16. 11. 2022V Taliansku sa testuje systém agrivoltických panelov, ktorý by mohol poskytnúť pestovateľom väčšiu flexibilitu pri ich využití. Namiesto stacionárnych panelov by mali byť využité panely schopné rotovať podľa potreby a aktuálneho umiestnenia slnka. Rotovať by boli schopné ako okolo svojej osi, tak aj okolo osi nosnej štruktúry, čo im poskytne väčšiu flexibilitu. Výhod tohto systému je viacero. Z pohľadu produkcie zelenej energie budú mať panely možnosť maximalizovať svoj výrobný potenciál. Čo sa týka farmárskej produkcie, tak tam bude môcť systém upraviť, koľko svetla panely pustia a aký veľký tieň vytvoria. Kým niektoré plodiny majú väčší prospech z tieňa, niektoré potrebujú pre správny rast priamy slnečný kontakt. Tému agrivoltiky SAPI pozorne sleduje a venovali sme jej aj priestor na našej SAPI Energy Conference 2022.

Komentáre

Súvisiace

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

 

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek