Jedinou zaručenou cestou, ako sa zbaviť závislosti na dovoze akýchkoľvek palív a eliminovať riziko cenových výkyvov energií, sú obnoviteľné zdroje energie. Celosvetovo sa má v roku 2022 podľa IEA zvýšiť kapacita na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov o rekordných viac než 300 gigawattov (GW). Uvedomuje si to aj Európska komisia, ktorá chce revidovať ciele pre zelenú energiu. Uniknutý dokument hovorí o povinnej strešnej fotovoltike pre všetky nové budovy, komunitách, ale aj o skracovaní povoľovacích proces. Pre Slovensko to bude znamenať veľkú výzvu, keďže v tomto smere výrazne zaostávame za západnou Európou. V prípade skracovania povoľovacích procesov, či vytvorenia legislatívy pre energetické komunity však ide o nevyhnutné kroky, ktoré snáď tlak z EÚ urýchli.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek