Nemecko je pri prechode na OZE dlhodobo jedným z lídrov v EÚ, s veľmi vysokými ambíciami. Súčasná geopolitická situácia však Nemcom veľmi skomplikovala život, keďže plynu, na ktorý sa pri prechode spoliehali, nie je dostatok a jeho ceny sú vysoké. V kombinácii s (teraz už asi môžeme povedať, že predčasným) odstavením jadrových elektrární nemecká karta vyústila do vážnych problémov, ktoré musí krajina riešiť návratom k spaľovaniu uhlia, čo je pre klímu obrovský krok späť. Ak si zoberieme zaťaženia takto vyrobenej elektriny emisnými kvótami, ďalším efektom je nevyhnutne nárast cien energií, ktorý aj aktuálne pozorujeme. Pozitívne je, že Nemci majú do blízkej budúcnosti plán a celkom sa im ho aj darí plniť.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek