Nemecko je pri prechode na OZE dlhodobo jedným z lídrov v EÚ, s veľmi vysokými ambíciami. Súčasná geopolitická situácia však Nemcom veľmi skomplikovala život, keďže plynu, na ktorý sa pri prechode spoliehali, nie je dostatok a jeho ceny sú vysoké. V kombinácii s (teraz už asi môžeme povedať, že predčasným) odstavením jadrových elektrární nemecká karta vyústila do vážnych problémov, ktoré musí krajina riešiť návratom k spaľovaniu uhlia, čo je pre klímu obrovský krok späť. Ak si zoberieme zaťaženia takto vyrobenej elektriny emisnými kvótami, ďalším efektom je nevyhnutne nárast cien energií, ktorý aj aktuálne pozorujeme. Pozitívne je, že Nemci majú do blízkej budúcnosti plán a celkom sa im ho aj darí plniť.
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.
15. 03. 2023VIAC →
Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
09. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek