Nemecko je pri prechode na OZE dlhodobo jedným z lídrov v EÚ, s veľmi vysokými ambíciami. Súčasná geopolitická situácia však Nemcom veľmi skomplikovala život, keďže plynu, na ktorý sa pri prechode spoliehali, nie je dostatok a jeho ceny sú vysoké. V kombinácii s (teraz už asi môžeme povedať, že predčasným) odstavením jadrových elektrární nemecká karta vyústila do vážnych problémov, ktoré musí krajina riešiť návratom k spaľovaniu uhlia, čo je pre klímu obrovský krok späť. Ak si zoberieme zaťaženia takto vyrobenej elektriny emisnými kvótami, ďalším efektom je nevyhnutne nárast cien energií, ktorý aj aktuálne pozorujeme. Pozitívne je, že Nemci majú do blízkej budúcnosti plán a celkom sa im ho aj darí plniť.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek