Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

SAPI
07. 03. 2023Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý predložil povoľovacím úradom na ochranu životného prostredia zámer na výstavbu veterného parku v Trnavskom kraji. 

Podnik plánuje do výstavby 7 turbín investovať vyše 60 miliónov eur a park s približnou inštalovanou kapacitou 50 MW bude pripojený do distribučnej siete. Nejde o jediný deklarovaný plán na výstavbu veterného parku – niekoľko zahraničných spoločností predstavilo projekty na veterné parky v Trnavskom a Nitrianskom kraji – je však pozitívne, že sa týmto smerom začína uberať aj slovenský štátny podnik. Začiatok výstavby u väčšiny projektov sa plánuje na rok 2025.

Komentáre

Súvisiace

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

 

Poľsko sa pripravuje na rozvoj veternej energie

Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.

08. 02. 2023VIAC

 

Vietor sa posúva medzi priority SAPI

O rozvoji veternej energetiky sme začali aktívnejšie písať už minulý rok a na našej výročnej konferencii sme aj predstavili štúdiu potenciálu veternej energetiky, ktorá mala veľmi pozitívne ohlasy. V nasledujúcom období sa vetru plánujeme venovať ešte viac a veríme, že sa nám podarí pozitívne vplývať na verejnú mienku a rúcať mýty, ktoré o veternej energetike kolujú.

01. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek